Preses relīze

attēlsPirmdien, 2015.gada 15.jūnijā Luksemburgā norisinājās Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Vides ministru padome. Tā bija veltīta diskusijām par gaisa kvalitātes uzlabošanu Eiropā, kā arī sasniegtajam progresam ceļā uz jaunu, globālu vienošanos klimata pārmaiņu ierobežošanai.
Gaisa kvalitātes uzlabošana 
Padomes laikā notika diskusijas par priekšlikumu noteikt valstīm emisiju samazināšanas mērķus periodā līdz 2030.gadam [tos plānots noteikt NEC direktīvā*]. Priekšlikuma mērķis ir būtiski uzlabot gaisa kvalitātes standartus visā ES. 
NEC direktīva ir daļa no ES "Tīra gaisa programmas". Tās mērķis ir samazināt gaisa piesārņojuma radītos veselības riskus. 
Latvijas vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards atzīmēja: ““Gaisa kvalitātes uzlabošana ir būtiska gan no veselības un vides, gan ekonomiskā aspekta. Lai rastu kompromisu starp dalībvalstīm, ir nepieciešami reālistiski emisiju samazinājumu mērķi, bet vienlaikus pietiekoši ambiciozi. Tikai tā mēs varēsim samazināt gaisa piesārņojuma izraisīto priekšlaicīgas nāves gadījumu skaitu.”


Klimata pārmaiņu konference Parīzē 
Padomes laikā tika izvērtēts starptautiskajās klimata sarunās līdz šim panāktais progress, gatavojoties Klimata pārmaiņu konferencei**, kas notiks Parīzē, 2015.gada decembrī. 
Ministri pauda bažas par sarunu lēno virzību un atzīmēja, ka atlikušas vien 10 sarunu dienas. Tāpat tika uzteiktas valstis, kas jau ir iesniegušas savas apņemšanās par Iecerētajām nacionāli noteiktajām saistībām (INDC). Vienlaikus, izskanēja aicinājums arī pārējām valstīm savlaicīgi pirms Klimata pārmaiņu konferences Parīzē iesniegt savus INDC. 
ES un tās dalībvalstis šodien vēlreiz apliecināja, ka vēlas, lai Klimata pārmaiņu konferencē Parīzē apstiprināmais nolīgums un ar to saistītie lēmumi būtu saderīgi ar mērķi ierobežot temperatūras pieaugumu 2° C robežās. 
Padomes laikā notikusī diskusija kalpos par pamatu ES nostājas sagatavošanā ceļā uz Klimata pārmaiņu konferenci Parīzē. ES un tās dalībvalstu nostāju plānots pieņemt 18. septembra Vides Padomes sanāksmē.  Pēc diskusijas ministrs K.Gerhards atzina: “ES ir apņēmības pilna panākt vienošanos Parīzē. Tomēr nevar to izdarīt viena.” Viņš atkārtoti uzsvēra visu procesā iesaistīto dalībnieku un īstenoto pasākumu nozīmīgumu, kā arī aicināja visas puses iesaistīties sarunās.   



Kristīne Kļaveniece Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Sabiedrisko attiecību nodaļa Tel.+371 67026533 E-pasts: prese@varam.gov.lv 

*Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par dažādu atmosfēru piesārņojošo vielu valstu emisiju samazināšanu un Direktīvas 2003/35/EK grozīšana (tā saucamā NEC direktīva) 
** Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Līgumslēdzēju pušu konferences 20.sesija (COP20) un Kioto protokola Līgumslēdzēju pušu sanāksmes 10.sesija (CMP10).