Kādu koksnes veidu izmantot apkures katla kurināšanā?
Izvēloties malku, kas pielāgota malkas apkures sistēmai, jāņem vērā tās izcelsme, kvalitāte un uzglabāšanas vajadzības. Videi draudzīgākā ir alkšņa malka. Kurinot ar priedes vai egles malku, rodas liels darvas un sodrēju daudzums. Tas nozīmē, ka būtiski paaugstinās ugunsdrošības riski un skursteņa tīrīšana būs jāveic biežāk nekā reizi gadā.
Kādu apkures katlu labāk izvēlēties?
Apkures katla izvēle neapšaubāmi ir viens no būtiskākajiem lēmuma pieņemšanas procesiem privātmāju īpašniekiem. Izvēloties jaunu apkures iekārtu, eksperti iesaka tērauda katlus, kas nodrošina augstāku lietderības koeficientu, līdz ar to kurināmā patēriņš būs mazāks. Zemu emisiju uzturēšanai un efektivitātes paaugstināšanai, liela nozīme ir apkures katla pareizā izmēra noteikšanā un uzstādīšanā, kas pielāgota siltuma pieprasījumam.
Kā noteikt nepieciešamo apkures iekārtas jaudu?
Lai nodrošinātu efektīvu telpu apsildi, jāizvēlas atbilstošas jaudas apkures katls. Izvēloties apkures katla jaudu, svarīgi atcerēties, ka saražotā siltuma enerģija tiek izmantota mājas siltuma zudumu kompensēšanai. Tas nozīmē, ka, jo vairāk siltuma izplūst no mājas, jo vairāk siltuma nepieciešams saražot, lai tajā uzturētu vienmērīgu temperatūru. Lai noskaidrotu apkures iekārtas nepieciešamo jaudu, mājām ar vidēju siltumizolāciju izmanto aptuvenu formulu – 1 kW spēj apsildīt 10 m2 telpas.
Ko ikviens var darīt, lai uzlabotu gaisa kvalitāti Latvijā?
Gaisa kvalitātes uzlabošanai ikdienā var sākt ar mazām lietām, no kurām ir liels ieguvums veselībai un videi. Piemēram, personīgās automašīnas vietā, kad vien iespējams, izvēlies sabiedrisko transportu, velosipēdu vai iet ar kājām. Sakritušās rudens lapas nededzini, jo gruzdēšanas rezultātā veidojas veselībai kaitīgs gāzu "kokteilis", tā vietā, liec tās kompostā vai izmanto pašvaldībā pieejamos lapu savākšanas punktus.
Kā pareizi kopt apkures katlu?
Apkures katla efektivitātes nodrošināšanai būtiska ir pareiza un regulāra apkures katla un skursteņa apkope, ko veic sertificēts meistars. Lai nodrošinātu efektīvu apkures katla darbību ikdienā, svarīgi ir regulāri tīrīt kurtuvē un tās zonā uzkrājošos pelnus. Pārāk daudz pelnu krāsnī var negatīvi ietekmēt apkures iekārtas darbību. Piemēram, tie var aizsprostot gaisa ieplūdes vietas. Atstājot kurtuvē nedaudz pelnu (2 cm), tā saglabāsies karsta un tādā veidā tiks atvieglota uguns atkārtota iedegšana, samazinot izmešu daudzumu salīdzinājumā ar pilnīgi jaunu aizdegšanās procesu.
Kā pareizi uzglabāt malku žāvēšanai, lai sasniegtu maksimālu kurināšanas efektivitāti?
Malka joprojām ir viens no izplatītākajiem kurināmā veidiem mājsaimniecībās, tādēļ būtiski ir pirms kurināšanas to pareizi sagatavot, lai samazinātu ietekmi uz vidi. Svarīgi ir kurināšanai izmantot vismaz divus gadus žāvētu malku. Lai to nodrošinātu, malka ir pareizi jāuzglabā, jo tas ļauj sasniegt maksimālu malkas kurināšanas efektivitāti.
Kā pareizi jākurina malkas apkures katls?
Pareiza apkures katla ekspluatācija nodrošinās apkures sistēmas maksimālo efektivitāti un samazinās ietekmi uz vidi. Lai degšanas kamerā ātri sasniegtu un uzturētu augstu temperatūru, jānodrošina gaisa padeve kurtuvē, tādā veidā garantējot vislabāko vilkmi, kā rezultātā degšanas process noritēs ar maksimālo jaudu.
Galvenais ir pareizi regulēt gaisa padevi, ko veic pats lietotājs. Malkas apkures katliem to nodrošina durvis zem kurtuves. Jo vairāk tās ir atvērtas, jo lielāka ir gaisa padeve un tādējādi arī vilkme. Ja malkas apkures katliem ir uzstādīts velkmes regulators, tad tas šo funkciju veiks automātiski. Pareiza gaisa padeve garantē pietiekami efektīvu sadegšanas procesu un līdz ar to saglabā zemu emisiju līmeni.
Kā kurināt apkures katlu efektīvāk?
Apkures katla maksimālas efektivitātes nodrošināšanai palīdzēt var papildaprīkojums. Piemēram, siltuma akumulācijas tvertne, uzkrājot siltumu pārprodukcijas brīdī, nodrošinās siltumu mājokļa apsildei vēlāk. Velkmes kontroles iekārta, savukārt, nodrošinās optimālu sadedzināšanas temperatūru videi un veselībai draudzīgā veidā. Būtiski ir arīdzan izmantot kvalitatīvu ūdeni apkures sistēmā, jo pat 1mm bieza kaļķa kārta rada aptuveni par 10% lielāku enerģijas patēriņu.