No 2024. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim ES prezidējošā valsts ir Ungārija.
Ungārijas prezidentūras prioritātes ir jaunā Eiropas konkurētspējas politika, aizsardzības politikas stiprināšana, ES paplašināšanās, nelegālās migrācijas ierobežošana, nākotnes Kohēzijas politikas veidošana, uz zemnieku orientēta lauksaimniecības politika un demogrāfisko izaicinājumu risināšana.
Plašāka informācija par Ungārijas prezidentūru un tās programma pieejama šeit.
VARAM kompetences jomās Ungārijas prezidentūras laikā plānota gatavošanās virknei starptautisko pasākumu, tostarp ANO Konvencijas par bioloģisko daudzveidību (CBD) Pušu konferences 16. sanāksmei (COP16) 2024.gada 21.oktobrī-1.novembrī (Kali, Kolumbija) un ANO Konvencijas par cīņu pret pārtuksnešošanos (UNCCD) Pušu konferences 16. sesijai (COP16) 2024.gada 2.-13.decembrī (Rijāda, Saūda Arābija). Oktobra Vides ministru padomes sanāksmē plānots apstiprināt Padomes secinājumus par ES un tās dalībvalstu vienoto nostāju šajos pasākumos. Savukārt gatavojoties Bernes konvencijas par Eiropas dzīvās dabas un dabisko dzīvotņu aizsardzību Vadības komitejas 44. sanāksmei no 2.decembra, tiks turpināts darbs pie lēmuma par grozījumiem Bernes konvencijā attiecībā uz vilku aizsardzības līmeni.
2024.gada 2.jūlijā tika publiskots otrais ziņojums par Digitālās dekādes ieviešanu, kurā sniegts pārskats par progresu 2030.gadam noteikto ES digitālo mērķu sasniegšanā. Decembra Telekomunikāciju ministru padomes sanāksmē plānotas diskusijas par šo dokumentu un turpmākajiem soļiem mērķu īstenošanai.
Tāpat turpināsies darbs ar mākslīgā intelekta attīstību un to saistītajiem jautājumiem – septembrī plānots parakstīt Eiropas Padomes Vispārējo konvenciju par mākslīgo intelektu, cilvēktiesībām, demokrātiju un tiesiskumu, plānots izstrādāt Padomes secinājumus par Eiropas Revīzijas palātas īpašo ziņojumu par mākslīgo intelektu, kā arī turpināt sekot līdzi starptautiskajiem pasākumiem šajā jomā.
Ir uzsācies darbs pie Latvijas prioritāšu izstrādes ES daudzgadu budžeta ietvaram pēc 2027.gada. Viena no VARAM prioritātēm būs ES Austrumu pierobežas reģionu attīstība un noturības stiprināšana. Sadarbībā ar Baltijas, Polijas un Somijas kolēģiem tiks strādāts pie vienotas nostājas un risinājumiem.