Pašvaldību likums paredz vairāku iedzīvotāju līdzdalības instrumentu ieviešanu pašvaldībās, t.sk. kā viena no iedzīvotāju iesaistes formām paredzēta obligāta līdzdalības budžeta ieviešana no 2025. gada (visās pašvaldībās). Līdzdalības budžets nodrošina demokrātisku procesu, kas sniedz iespēju pašiem iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības budžeta teritorijas attīstības jautājumos. Atšķirībā no citiem projektu ideju konkursiem, līdzdalības budžetā iedzīvotāji ir tie, kas projektus iesniedz un balsojot lemj par to īstenošanu, savukārt par projekta ieviešanu atbildīga ir pašvaldība. Tas veicina iedzīvotāju mērķtiecīgu sadarbību ar pašvaldību.

Katra pašvaldība līdzdalības budžeta izlietošanas kārtību attiecīgās pašvaldības administratīvās teritorijas ietvaros noteiks saistošajos noteikumos – līdzdalības budžeta nolikumā, tostarp nosakot atlases kritērijus, balsošanas kārtību, īstenojamo projektu noteikšanu un citus būtiskus nosacījumus. Vienlaikus Pašvaldību likuma 59.–62. pants noteic vienotos nosacījumus, kas jāievēro visām pašvaldībām, piemēram, projektu idejas iesniegt un par tām balsot drīkstēs no 16 gadu vecuma. Būtiski ievērot, ka projektus pašvaldībās iesniegt varēs no visas Latvijas (piemēram, Liepājas valstspilsētas iedzīvotājs iesniedz projektu Augšdaugavas novadā), taču balsot par pašvaldības administratīvajā teritorijā iesniegtajām projektu idejām būs iespējams tikai pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Lai līdzdalības budžetu varētu īstenot visās pašvaldībās Latvijā, tiek veidots atbalsta rīks jeb līdzdalības budžeta informācijas sistēma, kas sniegs iespēju e-vidē visām pašvaldībām organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus, savukārt iedzīvotājiem – gan piedalīties līdzdalības budžeta iniciatīvā, iesniedzot projektu ideju pieteikumus vai balsojot par projektu idejām, gan aplūkot citos līdzdalības budžeta projektu ideju konkursos iesniegtos teritorijas attīstības projektu īstenošanas piemērus.

Līdzdalības budžeta informācijas sistēma tiek ieviesta par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda (AF) līdzekļiem un valsts budžeta finansējumu PVN izmaksu segšanai, VARAM īstenojot projektu “Līdzdalības budžeta pārvaldību nodrošinošas koplietošanas platformas attīstība un ieviešana”.

Lai izstrādātu atbalsta e-rīku pašvaldībām un vienlaikus efektīvi izmantotu jau esošās informācijas sistēmas, AF projekta ietvaros tiek pilnveidota jau šobrīd pašvaldību rīcībā esoša informācijas sistēma – Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma (TAPIS), tādējādi sniedzot iespēju pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem īstenot attīstības plānošanas procesus vienuviet. Savukārt līdzdalības budžeta informācijas sistēmas publiskā daļa tiek veidota valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā GeoLatvija.lv. Līdzdalības budžeta informācijas sistēmu plānots izstrādāt līdz 2024. gada beigām, lai pašvaldības līdzdalības budžetu varētu nodrošināt no 2025. gada 1. janvāra.