Reģionālās attīstības uzraudzība un novērtēšana ir reģionālajai attīstībai nozīmīgu datu vākšana, apstrāde un reģionālo attīstības tendenču analīze par valsti kopumā vai atsevišķām tās teritorijām, lai iegūtu informāciju, kas nepieciešama valsts reģionālās politikas izstrādē un īstenošanā, kā arī atbalsta pasākumu ieviešanā.
Reģionālās attīstības uzraudzību un novērtēšanu nodrošina, izmantojot Reģionālās attīstības indikatoru moduli (turpmāk – RAIM), kas ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) pārziņā esošās valsts informācijas sistēmas – Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmas sastāvdaļa.
RAIM ir instruments reģionālās attīstības monitoringam, pašvaldību teritorijas attīstības tendenču izvērtēšanai, attīstības programmu sagatavošanai un uzraudzībai, kā arī lēmumu pieņemšanas atbalstam. RAIM mērķis ir nodrošināt sabiedrībai nepastarpinātu piekļuvi dažādiem sociālekonomiskiem statistikas rādītājiem. Uzskatāmākai informācijas attēlošanai RAIM ir izveidots katras pašvaldības profils, kas parāda konkrētās teritorijas attīstības tendences skaitļos, grafikos un diagrammās.
RAIM darbību regulē Ministru kabineta 2023. gada 6. jūnija noteikumi Nr. 284 “Reģionālās attīstības uzraudzības un novērtēšanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 284), kas nosaka:
- kārtību, kādā tiek veikta reģionālās attīstības uzraudzībai un novērtēšanai nepieciešamo datu vākšana un analīze;
- moduļa darbības, uzturēšanas, lietošanas un arhivēšanas noteikumus;
- RAIM darbībā iesaistīto institūciju datu nodošanas kārtību.
MK noteikumi Nr. 284 nosaka, ka VARAM izstrādā un aktualizē vadlīnijas par RAIM nepieciešamajām datu kopām, to struktūru un datu nodošanas kārtību (turpmāk – Vadlīnijas). Vadlīnijas pieejamas:
Lai veiktu reģionālās attīstības uzraudzību un novērtēšanu, kā arī nodrošinātu teritoriju līdzsvarotu attīstību, t.sk. ieguldījumu veikšanu atbilstoši teritoriju vajadzībām, VARAM atbilstoši Ministru kabineta 2022.gada 23.augusta sēdes protokola Nr. 41 39.§ 3.punktā dotajam uzdevumam ir izstrādājusi informatīvo ziņojumu “Par Eiropas Savienības fondu 2021.-2027.gada plānošanas perioda specifisko atbalsta mērķu un to pasākumu ieguldījumiem reģionos atbilstoši teritoriālajai pieejai” (turpmāk – informatīvais ziņojums).
Informatīvajā ziņojumā iekļautā informācija attiecas uz Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmā 2021.–2027.gadam un Programmas papildinājumā, Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajā plānā un Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānā (turpmāk visi kopā - ES fondi) iekļautajiem atbalsta pasākumiem, kuros ir identificēti specifiskie atbalsta mērķi (turpmāk – SAM) un to pasākumi, kuros var pielietot teritoriālo pieeju, piemēram, SAM “Atbalsts uzņēmējdarbība” 1.2.1.2., 1.2.1.4., 1.2.3.1., 5.1.1.1., 5.1.1.4. un 6.1.1.3. pasākums, SAM “Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām” 2.1.1.6., 2.1.3.1., un 5.1.1.3. pasākums, SAM “Mobilitāte” 3.1.1.4. un 6.1.1.6. pasākums, u.c.
Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam noteic, ka teritoriālās pieejas pielietošana ir viens no galvenajiem principiem reģionālās politikas ieviešanā. Balstoties uz teritoriālo pieeju, reģionālajā politikā atbalstu plānots sniegt visiem plānošanas reģioniem un pašvaldībām. Kā pamats investīciju piesaistei tiks izmantoti savstarpēji integrēti teritoriju attīstības plānošanas dokumenti gan reģionālā, gan vietējā pārvaldes līmenī. Priekšroka un lielāks atbalsts tiks sniegts reģioniem ar augstākām reģionālās attīstības atšķirībām, diferencējot atbalstu atbilstoši reģionu IKP uz vienu iedzīvotāju līmenim
Teritoriālās pieejas pielietošanas rezultātā informatīvajā ziņojumā plānošanas reģioniem ir iezīmēts indikatīvi piešķiramais finansējuma apjoms ES fondu atbalsta pasākumu ietvaros. VARAM sadarbībā ar plānošanas reģioniem nodrošina ES fondu ieguldījumu reģionos izpildes uzraudzību, t.sk. sniedzot nozaru ministrijām priekšlikumus nepieciešamajām izmaiņām reģionālās attīstības atšķirību mazināšanai.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2023.gada 17.oktobra sēdes protokollēmumu Nr.52/27.§. ministrijām, izstrādājot Ministru kabineta noteikumu projektus un kvalitātes specifiskos vērtēšanas kritērijus par informatīvajā ziņojumā minēto Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam specifisko atbalsta mērķu un to pasākumu īstenošanas nosacījumiem vai īstenojot ieguldījumus reģionos, ir jāņem vērā informatīvajā ziņojumā norādīto par teritoriālo rīku piemērošanu.
Eiropas Savienības fondu 2021.-2027. gada plānošanas periodā saskaņā ar Finanšu ministrijas 2023.gada 6.aprīļa Vadlīnijām, kas nosaka Eiropas Savienības Kohēzijas politikas fondu investīciju uzraudzības sistēmas vienotus pamatprincipus 2021.-2027. gada plānošanas periodā VARAM kā nozares atbildīgā ministrija:
- veic ES fondu ieguldījumu teritorijās uzraudzību un novērtēšanu, nodrošinot metodisko vadību teritoriālo ieguldījumu īstenošanai un teritoriālo rīku pielietošanas koordināciju;
- sagatavo ES fondu ieguldījumu teritorijās prognozi atbilstoši teritoriālajai pieejai, lai uzraudzītu teritoriālo rīku pielietošanu un sniegtu priekšlikumus teritoriālo rīku pilnveidošanai atbilstoši reģionālās attīstības tendencēm un mērķiem;
- ne retāk kā reizi divos gados sagatavo un VARAM tīmekļa vietnē publicē uzraudzības un novērtēšanas ziņojumus par ieguldījumiem teritorijās.
ES fondu plānošanas periodā 2014.-2020.gadam ES fondu ieguldījumu teritoriālo analīzi VARAM veica atbilstoši „Metodiskajiem ieteikumiem par „Kohēzijas politikas fondu 2014.–2020. gada plānošanas perioda ieguldījumu teritoriālo analīzi un datu uzkrāšanu”” (turpmāk – metodiskie ieteikumi).
Atbilstoši metodiskajiem ieteikumiem un saskaņā ar Finanšu ministrijas kā ES fondu vadošās iestādes 2015.gada 29.decembra vadlīnijām Nr.2.6. “Vadlīnijas, kas nosaka Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda uzraudzības sistēmas darbības pamatprincipus un kārtību 2014.-2020.gada plānošanas periodā” VARAM no 2018.gada līdz 2023.gadam sagatavoja analītiskos ziņojumus par ES fondu 2014. - 2020. gada plānošanas perioda ieguldījumiem un uzraudzības rādītājiem Latvijas administratīvajās teritorijās. Analītiskie ziņojumi ir publicēti RAIM sadaļā “Tematiskā analīze”.