Preses relīze
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk - VARAM) pārziņā tiek izstrādāts valsts ilgtermiņa tematiskais plānojums Baltijas jūras piekrastei (turpmāk – Piekrastes plānojums), kas kalpos kā pamats investīciju piesaistei piekrastes infrastruktūras attīstīšanai turpmākos 12 gadus. 2015. gada rudenī Piekrastes plānojums tiks nodots sabiedriskā apspriešanā un gada nogalē pabeigts.

Īstenojot Piekrastes telpiskās attīstības pamatnostādnes 2011.-2017.gadam, VARAM ir izveidota Piekrastes sadarbības un koordinācijas grupa. 2015.gada 8.maijā tā iepazinās ar Piekrastes plānojuma stratēģiskās daļas un Vides pārskata projektiem, kā arī priekšlikumu par kopīga piekrastes publiskās infrastruktūras tīkla attīstīšanu. Kopīgais piekrastes infrastruktūras tīkls kalpos kā platforma vienota piekrastes tūrisma produkta izveidei un sekmēs tā sasaisti ar līdzīgiem tūrisma produktiem kaimiņvalstīs. Priekšlikums kopīgajam publiskās infrastruktūras tīkam ir sagatavots, balstoties uz piekrastes pašvaldību ierosinājumiem.

No 2015.gada jūnija līdz augustam Baltijas jūras piekrastē notiks detalizēti pētījumi – veiks apmeklētāju uzskaiti, esošās infrastruktūras ietilpības un kvalitātes mērījumus, kā arī dabas apstākļu novērtējumu. Pētījums ļaus rast piemērotākos risinājumus, kas respektēs dabas un vides aizsardzības prasības, sabiedrības pieprasījumu un pašvaldību vēlmi veicināt ekonomisko aktivitāti. Tiks meklēti veidi, kā izcelt katras vietas unikalitāti, lai tā iekļautos kopējā piekrastes piedāvājumā, galvenokārt, uzlabojot piekļuvi unikālajam piekrastes dabas un kultūras mantojumam, tajā skaitā daudzveidīgajai pludmalei.

2015.gada septembrī un oktobrī paredzēta Piekrastes plānojuma 1.redakcijas un Vides pārskata sabiedriskā apspriešana. Darbu pie Piekrastes plānojuma plānots pabeigt 2015.gada nogalē.

Latvijas Piekrastes pašvaldību apvienības valdes priekšsēdētājs Māris Dadzis atzīst: „Piekrastes plānojums ir būtisks instruments pašvaldībām, lai veicinātu saimniecisko aktivitāti, ņemot vērā dabas un vides aizsardzības prasības. Kopš šī gada 1.janvāra, kad stājās spēkā Zemes pārvaldības likums, valdījuma tiesības uz jūras piekrastes ūdeņu joslu 2 kilometru platumā visā un tai pieguļošo pludmali gandrīz visā Baltijas jūras krasta garumā ir ieguvušas piekrastes pašvaldības. Līdz ar to pašvaldības var piesaistīt arī ES fondu līdzekļus. Finansējums piekrastes dabas un kultūras mantojuma attīstībai 15 miljonu eiro apmērā ir paredzēts 5.5.1.SAM „Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros. Piekrastes pašvaldības ir atbildīgi apzinājušas savas visnepieciešamākās vajadzības piekrastes dabas un kultūras mantojuma attīstīšanai, iesniegušas tās VARAM un aktīvi piedalās Piekrastes plānojuma izstrādē.”

Piekrastes plānojums ir viens no Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas „Latvija 2030” īstenošanas soļiem, kurā piekraste ir definēta kā viena no Latvijas lielākajām vērtībām. Piekrastes plānojumā tiek ietverts dabas un kultūras mantojuma novērtējums katrā piekrastes pašvaldībā un risinājumi tā attīstīšanai, līdzsvarojot sabiedrības pieprasījumu ar dabas un vides aizsardzības prasībām.

Papildu informācija:

/lat/darbibas_veidi/tap/lv/?doc=18794 www.grupa93.lv/piekraste

Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv