Par projektu
Kontaktpersona: Inta Dimante-Deimantoviča, vadošā pētniece
E-pasts: inta.dimante-deimantovica@lhei.lv
Projekta uzsākšanas datums: 01.08.2023.
Projekta noslēguma datums: 31.07.2025.
Projekta finansējums: 497 742 EUR
Finansētāji
Interreg Baltic Sea Region, Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF)
Projekts risina vienu no vislielākajiem ūdens apsaimniekošanas izaicinājumiem Baltijas jūras reģionā – eitrofikāciju, bet konkrētāk – vēsturisko fosfora slodzi ezeros. Vēsturiskais fosfora piesārņojums veicina aļģu ziedēšanu vasarās, skābekļa daudzuma samazināšanos un ezeru aizaugšanu. Rezultātā samazinās ezeru piemērotība rekreācijai (makšķerēšana, peldēšana), mazinās bioloģiskā daudzveidība un rodas draudi iedzīvotāju veselībai zilaļģu ziedēšanas laikā. Eitrofikācijas procesā iesaistītā fosfora daudzumu ezerā var ierobežot ar ALUM metodi, kuras būtība ir alumīnija sāļu izmantošana, lai nogulumos esošo fosforu ieslēgtu nešķīstošos savienojumos un novērstu tā atkārtotu nonākšanu apritē. Projektā demonstrēsim un veidosim uzticību ALUM ezeru attīrīšanas metodei. Tā tiek plaši izmantota ūdens attīrīšanā, piemēram, Zviedrijā, un tur to izmanto jau vairāk nekā 60 gadus.
Kādēļ attīrīs tieši Velnezeru? Velnezers ir beznoteces brūnezers, kas atrodas daudzstāvu māju ielokā - Rīgā, Juglas apkaimē. Ezers vienmēr bijis nozīmīgs vietējiem iedzīvotājiem. Te mazgāta veļa, peldināti zirgi, apkārtējā teritorija kādreiz izmantota lauksaimniecībai, līdz tika blīvi apbūvēta. Cilvēku darbības rezultātā ezerā nonāca lieli fosfora apjomi. Velnezera bioloģiskā daudzveidība ir noplicināta, ūdenī ir maz skābekļa un vasarās var novērot aļģu ziedēšanu. Ezera ūdens kvalitāte ir zema un tas aizaug.
Līdz šim Baltijas valstīs ALUM metode nekad nav izmantota identificēto šķēršļu dēļ: zināšanu trūkums, pārliecība, ka tas ir pārāk dārgi, un bailes no alumīnija kā ķīmiskā elementa. Taču citu valstu pieredze liecina, ka atbilstoši sagatavojoties un pielietojot, ALUM ir droša metode.
Projekta mērķis: Demonstrējot ALUM metodi eitrofikācijas mazināšanā, veicināt metodes atpazīstamību un uzticēšanos mērķa grupās.
Projekta partneri
Projekta vadošais partneris: Latvijas Hidroekoloģijas institūts
Projekta sadarbības partneri:
Stokholmas Vides institūts Tallinas centrs (Stockholm Environment Institute Tallinn Centre)
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Zviedrijas Lauksaimniecības zinātņu universitāte (Swedish University of Agricultural Sciences)
Uzņēmums “Lake Restoration Sweden Incorporated”