Logo

Projekta identifikācijas numurs: #C028

Projekta mērķis ir samazināt Baltijas jūras reģiona (turpmāk – BJR) CO2 emisijas, kā arī mazināt BJR atkarību no naftas un gāzes importa. Mērķa sasniegšanai ir nepieciešams dekarbonizēt rūpnieciskās darbības. Ar nolūku veicināt un mobilizēt investīcijas decentralizētā atjaunojamās enerģijas ražošanā, viedā enerģijas pārvaldībā un enerģijas avotu pilnvērtīgā enerģētiskā izmantošanā rūpnieciskajos procesos, valsts iestādēm ir nepieciešami inovatīvi risinājumi, kas paaugstina energoefektivitāti un tādējādi samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas rūpniecībā. Industriālajās zonās, kurās strādā vairāki uzņēmumi, ir iespējams nodrošināt savstarpēju uzņēmumu sinerģiju, kas pāatrinātu investīciju atdevi, savukārt valsts iestādes ar regulējumu var aktīvi veicināt pārmaiņas, piem. zaļās industriālās zonas plānošanā un attīstībā. Tā kā zināšanas par pieejamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, īpaši izmantojot viedos rīkus, BJR ir nevienmērīgi izplatītas, līdz šim nav izstrādāta vienota starptautiska standarta šādu teritoriju sertificēšanai. Tāpēc projekta partneru mērķis ir apkopot zināšanas un labās prakses piemērus, lai rūpnieciskās zonas kļūtu par viedām un klimatneitrālām, kā arī attīstīt starptautisku standartu zaļo industriālo zonu sertifikācijai. Projekta rezultāti atspoguļotu pieejas, ko jebkura BJR valsts var izmantot, lai veicinātu investīcijas un instrumentu izstrādi, lai paātrinātu rūpniecisko darbību dekarbonizāciju, vienlaikus piešķirot uzņēmumiem kvalitātes zīmi.
 

Projekta plānotās aktivitātes:

  1. Apkopoti materiāli par atjaunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas tehnoloģijām, energoefektivitātes un energopārvaldības tehnoloģijām, kā arī siltumnīcefekta gāzu samazināšanu veicinošām tehnoloģijām.
  2. Izveidotas vadlīnijas par starptautiska līmeņa zaļo industriālo zonu sertifikāciju, tajās iekļaujot kritērijus sertifikācijas piešķiršanai.
  3. Starptautisks izmēģinājums, lai pārbaudītu vadlīnijas 6 rūpniecības zonās.
  4. Projektu rezultātu izplatīšana un publicēšana.

Sagaidāmie rezultāti:

Projekta noslēgumā tiks izstrādāti materiāli interesentiem un iesaistītajām pusēm par atjaunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas tehnoloģijām, energoefektivitātes un energopārvaldības tehnoloģijām, kā arī siltumnīcefekta gāzu samazināšanu veicinošām tehnoloģijām.

Projekta īstenošanas laiks: 2023.gada janvāris – 2025.gada decembris

Projekta kopējais finansējums: 2 845 916,60 EUR

VARAM finansējums: 106 996,00 EUR (t.sk. 85 596,80 EUR programmas līdzfinansējums)

Projekta vadošais partneris: Mēklenburgas-Priekšpomerānijas Ekonomikas, infrastruktūras, tūrisma un darba ministrija, Vācija.

 

Projekta partneri:

  • Zemgales plānošanas reģions, Latvija
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, Latvija
  • Naturwind Schwerin (SIA), Vācija
  • Kalundborgas simbioze (uzņēmējdarbības atbalsta organizācija), Dānija
  • Kalundborgas pašvaldība, Dānija
  • Lietuvas Inovāciju centrs (uzņēmējdarbības atbalsta organizācija), Lietuva
  • Podlases reģionālās attīstības fonds (uzņēmējdarbības atbalsta organizācija), Polija
  • Skandināvijas Ilgtspējīga biznesa centrs (uzņēmējdarbības atbalsta organizācija), Zviedrija
  • Centrālās Somijas reģionālā padome, Somija
  • Jīveskīles pilsētas pašvaldība, Somija

 

Projekta mājaslapa: https://interreg-baltic.eu/project/greenindustrialareas/