Projekta nosaukums: “Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja” (angļu valodā “Maritime Spatial Planning as enabler of the European Green Deal”)
Akronīms: MSP-GREEN
Projekta identifikācijas numurs: 101074438
Īstenošanas laiks: No 2022. gada 1. novembra līdz 2024.gada 31.oktobrim (24 mēneši)
Programma: Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonds (EJZAF), uzsaukums: EMFAF-2021-PIA-MSP
Finansējums: Kopā visiem projekta partneriem: 1 933 490,03 euro.
VARAM daļa: 185 606,48 euro, no tā Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda līdzfinansējums ir 80% jeb 148 485,18 euro.
Projekts “MSP-GREEN” "Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja” angļu valodā – "Maritime Spatial Planning as enabler of the European GREEN Deal" (turpmāk - MSP-GREEN) paredz veicināt Jūras plānojumu ieviešanu un īstenošanu Eiropas Savienībā, radot ietvaru Jūras plānojumiem kā Eiropas Zaļā kursa ieviesējiem. Tādējādi, projekta vispārējais mērķis ir veicināt pāreju uz ilgtspējīgu Zilo ekonomiku, ņemot vērā klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības aizsardzību, atjaunojamās enerģijas izmantošanu un ilgtspējīgu pārtikas apgādi (aļģu, gliemeņu un zivju akvakultūras) jūrā. MSP-GREEN projektā tiek gūtas jaunas zināšanas un salīdzināta vairāku valstu pieredze par jūras telpiskās plānošanas procesiem dažādos etapos – plānojumu izstrādē, ieviešanā un novērtēšanā. Projektā tiek apskatīti un piedāvāti praktiski piemēri un risinājumi saistībā ar dažādiem Eiropas Zaļā kursa aspektiem:
(1) CO2 neitralitāti(ietverot atjaunojamo enerģiju jūrā);
(2) pielāgošanos klimata pārmaiņām;
(3) ilgtspējīgu jūras produktu izmantošanu;
(4) bioloģisko daudzveidību un ekosistēmu aizsardzību;
(5) aprites ekonomiku;
(6) nulles piesārņojumu.
Projekta partneri
MSP-GREEN projektā piedalās partneri no septiņām Eiropas Savienības valstīm (Itālijas, Spānijas, Francijas, Somijas, Bulgārijas, Latvijas, Vācijas), kas atrodas 5 dažādu jūru baseinos - Baltijas jūras, Ziemeļjūras, Melnās jūras, Vidusjūras un Atlantijas okeāna baseinos:
Projekta vadošais partneris:
- Venēcijas Lagūnu sistēmu pētniecisko aktivitāšu koordinācijas konsorcijs - CORILA - Consorzio Per Il Coordinamento Delle Ricerche Inerenti Al Sistema Lagunare Di Venezia (IT).
Partneri:
- Venēcijas IUAV Universitāte - Universita Iuav Di Venezia (IT);
- Valsts pētniecības padome - Consiglio Nazionale Delle Ricerche (IT);
- Zinātnisko pētījumu augstākās padomes valsts aģentūra - Agencia Estatal Consejo Superior De Investigaciones Cientificas (ES);
- Vides, mobilitātes un plānošanas risku pētījumu un ekspertīzes centrs - Centre D’Etudes Et D’Expertise Sur Les Risques L’Environnement La Mobilite Et L’Amenagement (FR);
- Dienvidrietumu Somijas reģions - Varsinais-suomen Liitto (FI);
- Piekrastes un jūras pētījumu centrs Bulgārijā - Center for Coastal and Marine Studies (CCMS) (BG);
- Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (LV).
Asociētie partneri:
- Baltijas jūras valstu telpiskās plānošanas iniciatīvas VASAB sekretariāts;
- Vācijas federālā jūras un hidrogrāfijas aģentūra (DE) - Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie (BSH).
Projektā plānotas šādas darbības:
1) piedāvāt ES kopēju ietvaru, kas veicinātu Jūras plānojumu nozīmi un ieguldījumu ES Zaļā kursa mērķu sasniegšanā;
2) izvērtēt, vai un kā Jūras plānojumi ir ņemti vērā un integrēti ES Zaļā kursa mērķi;
3) identificēt, kādas ir galvenās nepilnības un šķēršļi Zaļā kursa mērķu integrēšanai Jūras plānojumiem;
4) dalīties pieredzē ar labajiem Zaļā kursa mērķu un pasākumu piemēriem un rīcībām, kas jau pašreiz iekļauti projekta partneru un citu valstu spēkā esošajos Jūras plānojumos;
5) identificēt nepieciešamās papildu darbības, attiecībā uz Jūras plānojumiem, lai veicinātu Zaļā kursa īstenošanu nacionālā, reģionālā un vietējā mērogā;
6) izstrādāt vadlīnijas visām ES dalībvalstīm un ar tām saistītajām jūras teritorijām, kā izmantot JTP Zaļā kursa mērķu sasniegšanā;
7) mērķtiecīgi izplatīt informāciju par projekta rezultātiem ES dalībvalstīs un ārpus Eiropas Savienības.
Projekta darba plānu veido piecas darba pakas (DP):
DP1 "Projekta vadība un koordinēšana"
Darbu plānošana, projekta monitorings un novērtēšana, savstarpējā sadarbība.
DP2 "Zaļā kursa mērķu integrācijas Jūras plānojuma analīze un novērtēšana"
Zaļā kursa mērķu analīze, Jūras plānojumu būtisko uzdevumu un risināmo jautājumu identificēšana un kategorizēšana. Tiks identificēti saskarsmes punkti ar citu nozaru un visu pārvaldes līmeņu politikas plānošanas uzdevumiem, kas vērsti uz Zaļā kursa mērķu sasniegšanu.
DP3 "Jūras plānojuma pielietošana efektīvākai Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanā"
Projekta partneru īstenoto labo piemēru un prakšu apkopošana, savstarpējā pieredzes apmaiņa, lai integrētu Eiropas Zaļo kursu jūras plānošanā. Izvērsta analīze par nepilnībām spēkā esošajos projekta partneru Jūras plānojumos.
DP4 "Uz Eiropas Zaļo kursu vērstu rīcību pārnese Jūras plānojumos"
Rekomendāciju izstrāde katram jūras baseinam, lai Jūras plānojumi kļūtu par Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanas instrumentu, atbilstoši Zilās ekonomikas izvirzītajiem mērķiem.
DP5 "Publicitāte un projekta rezultātu izplatīšana"
Projekta vizuālās identitātes izstrāde, komunikācijas veidu un platformu risinājumi, projekta materiālu noformēšana, noslēguma konferences organizēšana, kā arī citi ar projekta publicitāti saistīti pasākumi, ar mērķi veicināt izpratni par Eiropas Zaļā kursa mērķu integrēšanas nozīmi jūras plānošanā.
VARAM ir viens no vadošiem partneriem darbā pakā Nr.5, koordinējot dažādus ar komunikāciju saistītus uzdevumus, tostarp iesaistīto pušu un sabiedrības izpratnes veicināšanu par Eiropas Zaļā kursa mērķu integrēšanas nozīmi jūras plānošanā. Aktivitātes ietvaros, kā viens no pamatnodevumiem, ir rokasgrāmatas izstrāde "Kā veicināt sabiedrības un iesaistīto pušu izpratni par Eiropas Zaļā Kursa ieviešanu jūras plānošanā dažādu EU jūras baseinos?" (angliski - "Communicating Maritime Green Deal across various sea basins: A companion for MSP practitioners, decision makers and marine sustainability communicators").
Vairāk informācijas par aktuāliem darba paku izstrādātajiem materiāliem pieejama sadaļā "Rezultāti un informatīvi materiāli".
Projekta sasaiste ar attīstības plānošanas dokumentiem un normatīvajiem aktiem
MSP-GREEN projekts veicina šādu starptautisku stratēģisko dokumentu un ES direktīvu ieviešanu:
- Eiropas Zaļais kurss (The European Green Deal);
- HELCOM Baltijas jūras rīcības plāns;
- Vadlīnijas ekosistēmu pieejas īstenošanai jūras telpiskajā plānošanā Baltijas jūras reģionā (VASAB - HELCOM 2015).
Projekts ir saistīts ar šādu Latvijas attīstības plānošanas dokumentu aktualizēšanu, nozaru politikas īstenošanu, kā arī normatīvā regulējuma pilnveidošanu:
- Jūras plānojums;
- Piekrastes plānojums;
- Vides politikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam;
- Jūras vides aizsardzības un pārvaldības likums;
- Sugu un biotopu aizsardzības likums;
- Likums "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām";
- Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.-2030.gadam;
- Latvijas stratēģija klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050.gadam;
- Latvijas pielāgošanās plāns klimata pārmaiņām 2030.
Projekta ieguvumi
Latvijā MSP-GREEN norises laikā veiktās izpētes rezultātus, izstrādātos dokumentus, iegūtos datus, informāciju un pieredzi pielietos Jūras plānojuma un Piekrastes plānojuma īstenošanas izvērtējumu sagatavošanai un Jūras plānojuma aktualizēšanai. MSP-GREEN projekta galvenās mērķgrupas ir valsts pārvaldes institūcijas, piekrastes pašvaldības, zinātnes un pētnieciskās institūcijas, uzņēmēji, nevalstiskās organizācijas un sabiedrība kopumā. Projekta ietvaros Latvijā tiek veicināta starpnozaru sadarbība Jūras plānojuma aktualizēšanā, organizējot regulāras jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmes.
Izvērsts MSP-GREEN projekta apraksts atrodams Informatīvajā ziņojumā "Par atļauju Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai uzņemties papildu valsts budžeta saistības Eiropas Jūrlietu zvejniecības un akvakultūras fonda līdzfinansētā projekta "Maritime Spatial Planning as enabler of the European GREEN Deal", MSP-GREEN īstenošanai" (22-TA-3646).
Projekta koordinēšana & komunikācija
Anete Bērziņa: anete.berzina@varam.gov.lv
Tālr. (+371) 66016438
Annija Danenberga: annija.danenberga@varam.gov.lv
Tālr. (+371) 66016707