Notika reģionālie semināri par Eiropas Savienības fondu 2014.-2020.gada īstenotajiem ieguldījumiem teritorijās un turpmākajiem pasākumiem teritoriju attīstībai
07.06.2019
Dati liecina, ka reģionālajā attīstībā ir aktuāli vairāki izaicinājumi. Iedzīvotāju skaits samazinās visos reģionos, izņemot Pierīgas statistisko reģionu. Iedzīvotāju skaita samazinājums Latgales statistiskajā reģionā pēdējos desmit gados sasniedz 20%. Arvien aktuāla ir cilvēkresursu noturēšana un piesaiste reģionos.
Uzņēmējdarbība koncentrējas Rīgas plānošanas reģionā – 2016.gadā Rīgas plānošanas reģionā tika radīti 69% valsts iekšzemes kopprodukta. Rīgas plānošanas reģions piesaistījis lielāko nefinanšu investīciju apjomu valstī – 2017.gadā tie bija 76% no visām valstī piesaistītajām nefinanšu investīcijām. Lai veicinātu reģionu attīstību un reģionālo atšķirību izlīdzināšanos, ir nepieciešams īstenot efektīvus reģionālās attīstības atbalsta pasākumus.
Lai iepazītos ar reģionālās politikas līdzšinējiem rezultātiem, t.sk. ar Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu atbalstu, identificējot esošos reģionālās politikas izaicinājumus, ko var risināt ar ES fondu ieguldījumiem teritoriju attīstībai, kā arī diskutētu par reģionālās politikas uzstādījumiem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija organizēja piecus reģionālos seminārus - Alūksnē (15.03.2019.), Liepājā (28.03.2019.), Jelgavā (11.04.2019.), Rēzeknē (26.04.2019.) un Siguldā (30.05.2019.).
Semināros tika aicināti piedalīties plānošanas reģionu, pašvaldību, nozaru ministriju, NVO, augstskolu un pētniecisko organizāciju pārstāvji.
Semināru ietvaros tika sniegta informācija par reģionālās attīstības izaicinājumiem no publisko pakalpojumu sniegšanas un no uzņēmējdarbības attīstības perspektīvas reģionos, kas būtu jāņem vērā, plānojot un veicot ES fondu ieguldījumus. Tika sniegta informācija par Reģionālās politikas sasniegtajiem rezultātiem, t.sk. ar ES fondu atbalstu. Tāpat notika diskusija par turpmāk nepieciešamajiem ES fondu un cita veida pasākumiem reģionu attīstībai.
Semināros kopumā piedalījušies 428 dalībnieki, t.sk. 238 pārstāvji no pašvaldībām, 29 – no plānošanas reģioniem, 102 – no teritoriju attīstībā iesaistītajām ministrijām un citām nacionālā līmeņa iestādēm (EM, ZM, KM, VeM, PKC, SaM, LM, IZM, CSP, VRAA u.c.), 59 – no citām organizācijām (NVO, uzņēmēji, augstskolas, LPS, LLPA, RACA).
Ar semināru darba kārtību var iepazīties ŠEIT
Prezentācijas:
- Ministra J. Pūces prezentācija “Reģionālās politikas nākotne”
- J. Turlaja prezentācija “Reģionālās attīstības izaicinājumi no publisko pakalpojumu sniegšanas perspektīvas reģionos”
- A. Bucenieces prezentācija “Reģionālās ekonomiskās atšķirības”
- P. Strautiņa prezentācija "Izaicinājumi uzņēmējdarbībai reģionos"
- Pārresoru koordinācijas centra prezentācija “NAP2027 kodols versija 2.0”
- R. Bremšmita prezentācija “Reģionālās politikas nākotne”
- Latvijas Darba devēju konfederācijas prezentācija
- Prezentācija no darba grupas “Pašvaldību pakalpojumu un pašvaldības administrācijas darbības efektivitāte”
- Prezentācija no darba grupas “Reģionālā ekonomika, reģionu un pašvaldību loma tajā”
Semināru diskusiju kopsavilkumi:
- Alūksnes semināra diskusijas par uzņēmējdarbību
- Jelgavas semināra diskusijas par uzņēmējdarbību
- Siguldas semināra diskusijas par pakalpojumiem
- Liepājas semināra diskusijas par pakalpojumiem
- Jelgavas semināra diskusijas par pakalpojumiem
- Rēzeknes semināra diskusijas par pakalpojumiem
Pasākums tiek finansēts no projekta Nr. 10.1.2.0/18/TP/004 “Eiropas Sociālā fonda atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai publicitātes pasākumu par Kohēzijas politikas fondiem nodrošināšanai”.