Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards 2015.gada 15.jūnijā Luksemburgā vadīs Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Vides ministru padomi.
Tās laikā plānots pārrunāt jautājumu par gaisa kvalitātes uzlabošanu ES. Tāpat ministru darba kārtībā būs jautājums par klimata pārmaiņu samazināšanu un panākto progresu ceļā uz jaunu globālu vienošanos šī gada nogalē Parīzē.
Jautājums par gaisa kvalitātes uzlabošanu ES ir viena no Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritātēm. Gaisa piesārņojums joprojām ir galvenais vides faktors, kas saistāms ar novēršamu saslimstību un priekšlaicīgu mirstību Eiropā.
Tāpēc sanāksmes darba kārtībā būs jautājums par valstīm noteiktajiem emisiju samazināšanas mērķiem gaisa piesārņojuma samazināšanai periodā līdz 2030.gadam (tos plānots noteikt NEC direktīvā*). Šī iniciatīva ir daļa no ES "Tīra gaisa programmas", kuras mērķis ir uzlabot gaisa kvalitātes standartus visā ES.
Sagaidāms, ka šī diskusija sniegs politiskās vadlīnijas turpmākām sarunām, lai sekmētu vienotu ES dalībvalstu nostāju šajā jautājumā.
Tāpat sanāksmē plānots diskutēt par virzību uz Parīzes Klimata konferenci**, kas notiks 2015.gada decembrī. Ministri apmainīsies ar viedokļiem par risinājumiem, lai nodrošinātu iespējami plašu valstu dalību un augstu ambīciju līmeni jaunajā, visām valstīm saistošā līgumā klimata pārmaiņu ierobežošanai pēc 2020.gada.
K.Gerhards uzsver: „.Marta vides padomē mēs vienojāmies par ES apņemšanos emisiju samazināšanai periodā līdz 2030.gadam. Ar to ES ir stingri paudusi savu gatavību īstenot visaptverošus pasākumus klimata pārmaiņu samazināšanai un aicina arī citas valstis uz līdzīgiem soļiem.”
Padomes izskaņā ministrs K.Gerhards informēs kolēģus par Latvijas prezidentūras sasniegumiem prioritāro vides likumdošanas aktu apstiprināšanā.
Kristīne Kļaveniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Sabiedrisko attiecību nodaļa Tel.+371 67026533 E-pasts: prese@varam.gov.lv
*Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par dažādu atmosfēru piesārņojošo vielu valstu emisiju samazināšanu un Direktīvas 2003/35/EK grozīšana (tā saucamā NEC direktīva)
** Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Līgumslēdzēju pušu konferences 20.sesija (COP20) un Kioto protokola Līgumslēdzēju pušu sanāksmes 10.sesija (CMP10).
Publicēts: 14.06.2015.