Preses relīze Atveseļošanas fonds
Darbs pie datora

Rīga, 2023. gada 13. jūnijs– Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagtavotais informatīvais ziņojums “Par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes “Digitālā transformācija” 2.3. reformu un investīciju virziena “Digitālās prasmes” 2.3.2.2.i. investīcijas “Valsts un pašvaldību digitālās transformācijas prasmju un spēju attīstība” īstenošanu”. Ziņojums nosaka kārtību, kādā tiks īstenota un uzraudzīta valsts un pašvaldību digitālās transformācijas prasmju un spēju attīstību investīcija.

Apstiprinātā programma paredz, ka VARAM sadarbībā ar Valsts administrācijas skolu un Valsts kanceleju īstenos valsts un pašvaldību darbinieku digitālo prasmju pilnveides programmu laika periodā no 2023. gada līdz 2026. gadam.

VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols:Lai publiskā pārvalde kopumā būtu zinoša un prasmīga digitālo iespēju izmantošanā un valsts attīstībā tiktu ņemtas vērā mūsdienu tehnoloģiju iespējas, ir būtiski investēt ne tikai digitālajos risinājumos, bet daudz būtiskāk ir investēt zinošos un prasmīgos darbiniekos.  Tādēļ esam gandarīti sadarbībā ar Valsts administrācijas skolu uzsākt darbu pie Valsts digitālās akadēmijas programmas īstenošanas, kas dos būtisku pienesumu valsts pārvaldes profesionāļu un vadītāju digitālās vadības prasmju paaugstināšanai un tehnoloģijās balstītu inovatīvu risinājumu ieviešanai.”

Investīciju mērķis ir stiprināt un paaugstināt valsts pārvaldes speciālistu un vadītāju darbinieku prasmes, lai nodrošinātu mūsdienu prasībām atbilstošas politikas plānošanu un ieviešanu, iedzīvotājiem ērtu pakalpojumu veidošanu, paaugstinātu pārvaldes procesu automatizācijas līmeni un veicinātu moderno tehnoloģiju ieviešanu pārvaldes procesos un darbā, kā arī stiprinātu kiberdrošību.

Investīcijas paredz celt valsts tiešās pārvaldes un pašvaldību darbinieku digitālās kompetences tādās jomās kā pārmaiņu vadība, pakalpojumu pārvaldība, datu analītika, mākslīgā intelekta un citu modernu tehnoloģiju pielietošanu darbības un pakalpojumu modernizācijā, elastīgu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) projektu vadība, kiberdrošība, modernu digitālo infrastruktūru izmantošana un pārvaldība, utt..

Lai sekmētu inovāciju aprobēšanu un testēšanu pārvaldē, programma paredz iespēju ne tikai iegūt zināšanas, prasmes, bet atbalstīs arī maza apmēra prototipu izveidi un ieviešanu.

Digitālās akadēmijas programmas ievaros paredzēs nodrošināt mācības 62 900 publiskajā pārvaldē nodarbinātajiem. Paredzēts, ka publiskās pārvaldes digitālās prasmes tiks attīstītas ciešā sadarbībā starp VARAM, Valsts kanceleju un Valsts administrācijas skolu  (VAS), mācību pasākumus plānojot un īstenojot atbilstoši vienotajā valsts pārvaldes plānā – "Publiskajā pārvaldē nodarbināto mācīšanās un attīstības plāns 2021.–2027. gadam” noteiktajam.

Agita Kalviņa, Valsts administrācijas skolas direktore: “Valsts pārvalde ir spērusi vēl vienu būtisku soli cilvēkresursu kapacitātes stiprināšanā. Straujai tehnoloģiju un inovāciju attīstībai ir nepieciešamas ne tikai sabiedrības un uzņēmēju augstas digitālās prasmes, bet arī digitāla valsts pārvalde, kas lieto modernas tehnoloģijas efektīvam darbam un galvenais domā digitāli, veidojot e-pakalpojumus un pieņemot datos balstītus lēmumus”.   

Informatīvais ziņojums izstrādāts pamatojoties uz MK apstiprināto Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma (Atveseļošanas fonds) plānu, kas tostarp ietver Digitālo transformāciju un reformu, kas paredz izveidot un normatīvajā bāzē nostiprināt vienotu ietvaru digitālo prasmju novērtēšanai, mācību vajadzību identificēšanai, plānošanai un novērtēšanai. Tāpat plānā ietvertas investīcijas, kas nodrošinās valsts tiešās pārvaldes un pašvaldību darbinieku digitālās kompetences un spēju paaugstināšanu.

Atveseļošanas fonda plāns izveidots, lai novērstu COVID-19 pandēmijas radītos kaitējumus ekonomikai un sociālajai jomai, kā arī stimulētu ekonomikas noturību. Viens no Atveseļošanās fonda finansējuma ietvaros konstatētajiem stratēģiskiem izaicinājumiem ir nepietiekama publiskās pārvaldes iestāžu kapacitāte un zems digitālo zināšanu un prasmju līmenis, kas nepieciešams straujai publiskā sektora digitālajai transformācijai. Pateicoties Atveseļošanās fonda finansējumam tiks stiprinātas publiskās pārvaldes digitālās spējas.