Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kā projekta partneris Eiropas Savienības (ES) pētniecības un attīstības programmā “Apvārsnis-2020” "Lietotāju vajadzību apzināšana pārrobežu pakalpojumu sniegšanā, nodrošinot datu suverenitāti" (ACROSS) organizēja izstrādātās digitālās pārrobežu platformas testēšanu jeb piedalījās pilotpētījumā sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU). Platforma ir eksperimentāls, digitālais rīks, kas nodrošinātu pakalpojumu pieejamību pārrobežu scenārijā.
Pilotprojekta mērķis ir izveidot lietotājiem draudzīgas tiešsaistes publisko pakalpojumu ekosistēmas, lai tās vienlīdz ērti varētu lietot starp ES dalībvalstīm. Piemēram, ja students no Vācijas vēlētos pārcelties uz Latviju, platforma palīdzētu lietotājiem atlasīt aktuālos pakalpojumus un izpildīt tos vienuviet, t.i., pieteikšanos studijām augstskolā, diploma atzīšanu u.tml. VARAM pārbaudīs Latvijas publiskos pakalpojumus, lai testētu, kā tie varētu darboties topošajā platformā.
Platformas alfa jeb sākotnējā versija ir izstrādāta pamata funkcionalitāšu novērtēšanai pārrobežu tiešsaistes publisko pakalpojumu sniegšanā. Tās testēšanā 13. oktobrī piedalījās 16 RSU studenti no Vācijas, Luksemburgas, Austrijas un Anglijas. Studentiem bija jāvērš uzmanība uz dažām pamata funkcionalitātēm, ko sniegs eksperimentālā platforma, piemēram, iespēju brīvi dot/liegt atļaujas rīkoties ar saviem datiem, izveidot pārvietošanās scenāriju un izvēlēties piedāvātos pakalpojumus. Pakalpojumi pagaidām netika testēti, tos pārbaudīs nākamajās izstrādātajās versijās.
Studenti atzina, ka projekta iniciatīva un platforma ir ļoti vērtīga pakalpojumu un informācijas saņemšanai, un būtu lietderīga ikvienam studēt gribošajam vai jebkuram, kurš vēlētos pārcelties uz laiku vai pavisam uz kādu no ES valstīm. Tāpat arī norādīja, ka informācijai platformā jābūt viegli, ērti uztveramai un lietojamai, kā arī ir jāatrunā persondatu lietošana. Vienlaikus studenti norādīja, ka pašlaik ir grūtības saņemt Latvijā pieejamos valsts un pašvaldību e-pakalpojumus, jo tie ir pieejami, ja ir Latvijā izdota personas apliecība jeb eID karte, bet tās iegūšanas process nereti ir apgrūtinošs. Tāpat grūtības sagādā arī tas, ka informācija nav pieejama angļu valodā.
Pilotpētījumā iegūtā informācija tiks izmantota un nodota projekta tehniskajam partneriem ACROSS platformas uzlabošanai un attīstīšanai. RSU arī turpmāk ir ieinteresēta sadarboties pilotprojekta ietvaros, testējot turpmākās platformas versijas.
Projekta ACROSS mērķis ir nodrošināt tehniskos rīkus, metodes un paņēmienus, kas palīdzēs izveidot uz lietotāju vērstu dizainu un platformas atbilstību ES pārrobežu datu politikas principiem un noteikumiem – vienotajai digitālajai vārtejai, “vienreizes principam” un Eiropas Sadarbspējas sistēmai. Platformas ideja paredzēta darbībai visas ES līmenī, bet projekta ietvaros tiek testēta Latvijā, Vācijā un Grieķijā. ACROSS projekta noslēgumā tiks veikta arī biznesa potenciāla analīze. Projekts norisinās no 2021. līdz 2024. gadam. Tajā piedalās 10 partneri no septiņām ES valstīm (Grieķija, Vācija, Spānija, Itālija, Beļģija, Nīderlande un Latvija). Projekta partneris Latvijā ir VARAM, kas galvenokārt nodrošinās ACROSS platformas pilotpētījuma veikšanu.
Vairāk par projektu: https://www.varam.gov.lv/lv/projekts/lietotaju-vajadzibu-apzinasana-parrobezu-pakalpojumu-sniegsana-nodrosinot-datu-suverenitati-across.