2023.gada 13.jūnija Ministru kabinetā tika pieņemts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums “Par 2023. gada 20. jūnija Eiropas Savienības Vides ministru padomes sanāksmē izskatāmajiem jautājumiem” un nacionālās pozīcijas projekts par Gaisa kvalitātes direktīvu. Eiropas Savienības (ES) Vides ministru padomes (Padomes) sanāksme notiks 20.jūnijā, Luksemburgā.
Informatīvajā ziņojumā iekļauta nostāja par Padomes sanāksmes diskusiju jautājumiem. Sanāksmē plānots panākt vispārējo vienošanos par Dabas atjaunošanas regulu, tāpat plānota diskusija par Gaisa kvalitātes direktīvu un diskusija par CO2 emisiju standartu stiprināšanu.
Nostāja par Dabas atjaunošanas regulas priekšlikumu un Satiksmes ministrijas atbildībā esošo Regulas priekšlikumu attiecībā uz CO₂ emisiju standartu stiprināšanu jauniem lielas noslodzes transportlīdzekļiem balstīta uz spēkā esošām pozīcijām. Savukārt par Gaisa kvalitātes direktīvu izstrādāts pozīcijas projekts.
Gaisa kvalitātes direktīvas mērķis ir samazināt sliktas gaisa kvalitātes radīto negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību un vidi. Latvijas ieskatā ir svarīgi aizsargāt sabiedrības veselību un vidi no palielināta gaisa piesārņojuma un nepieciešams uzlabot un modernizēt normatīvo regulējumu gaisa kvalitātes jomā.
Vienlaikus Latvijai ir bažas par ierosinātajiem robežlielumiem smalkajām daļiņām (PM10 un daļiņu PM2,5). Bez ES līmeņa pasākumiem un papildus finansējuma šos mērķus sasniegt būs sarežģīti. Gaisa kvalitātes uzlabošanas jomā ir nepieciešami risinājumi ES līmenī, jo īpaši attiecībā uz ražoto apkures iekārtu radīto reālo gaisa piesārņojumu. Klimata un gaisa kvalitātes politiku pretrunas jārisina ES līmenī, tā kā līdzīgas problēmas pastāv lielā daļā ES dalībvalstu.
Padomes ietvaros ir plānots panākt vispārēju pieeju par Dabas atjaunošanas regulu. Latvija kopumā atbalsta iniciatīvu uzlabot sugu, dzīvotņu un ekosistēmu stāvokli, lai tādējādi sekmētu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, tomēr Latvijai ir svarīgi, lai Dabas atjaunošanas regulas priekšlikuma noteikto mērķu sasniegšanā dalībvalstīm būtu maksimāla elastība ieviešanas pasākumu izvēlē. Tas ļautu ņemt vērā katras ES dalībvalsts atšķirīgos sociāli-ekonomiskos, klimatiskos un ģeogrāfiskos nosacījumus. Tas jo īpaši attiecas uz nosacījumiem lauksaimniecības ekosistēmu atjaunošanai, kur nepieciešama pēc iespējas lielāka elastība. Latvija aktīvi iesaistījās Dabas atjaunošanas regulas priekšlikuma apspriešanā, panākot būtiskus kompromisus attiecībā uz lauksaimniecības ekosistēmu atjaunošanu un ir gatava aktīvām diskusijām Padomes ietvaros panākto kompromisu aizstāvēšanā.
Tāpat būtisks jautājums, kas sanāksmē tiks apspriests, ir regulas priekšlikums attiecībā uz CO₂ emisiju standartu stiprināšanu jauniem lielas noslodzes transportlīdzekļiem. Klimata mērķiem jābūt saskanīgiem ar pietiekamu konkurences līmeņa nodrošināšanu. Latvijas ieskatā priekšlikumā ietvertie nosacījumi ir pietiekami un ilgtermiņā mazinās transporta sektora negatīvo ietekmi uz vidi.