Rīga, 2024. gada 23. janvārī – Latvijā tiks nodrošināta Eiropas Pilsētiniciatīvas (European Urban Initiative) kontaktpunkta darbība, kas ir būtisks instruments ikvienas pilsētas atbalstam neatkarīgi no tās lieluma, lai atbalstītu to spēju un zināšanu veidošanos, kā arī inovatīvu risinājumu piemērošanu pilsētu izaicinājumiem. Šodien Ministru kabinetā apstiprinātais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojums “Par valsts budžeta saistību uzņemšanos Eiropas Pilsētiniciatīvas kontaktpunkta Latvijā darbības nodrošināšanai” .
Eiropas Pilsētiniciatīvas mērķis ir izveidot vienotu kontaktpunktu tīklu, kas darbojas katrā valstī kā informācijas un zināšanu apmaiņas ietvars starp partneriem nacionālā, reģionālā un vietējā līmenī.
“Esmu gandarīta, ka varam pievienoties šai iniciatīvai, kas vidējā termiņā veicinās ilgtspējīgas pilsētvides veidošanos Eiropā. Ir svarīgi atbalstīt sadarbību un tīklošanos starp pilsētu plānošanas un politikas īstenotājiem Eiropas līmenī, pārņemot labāko pieredzi un to īstenojot savā pilsētā,” pauž vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa.
Vienotajam kontaktpunktu tīklam ir noteikti vairāki mērķi, tostarp palielināt pilsētu politikas plānotāju un īstenotāju skaitu vietējā, reģionālā un nacionālā līmenī, kas piedalās Eiropas Pilsētiniciatīvas un ES Pilsētprogrammas* (Urban Agenda for EU) aktivitātēs, un stiprināt saikni starp Eiropas, nacionālo, reģionālo un vietējo līmeni. Tāpat tīkla darbība paredz uzlabot pilsētu plānotāju un īstenotāju spējas un zināšanas vietējā, reģionālā un valsts līmenī ilgtspējīgā pilsētu attīstībā, kā arī stimulēt pašvaldības, ieinteresētās personas, vadošās iestādes un pilsētu funkcionālās teritorijas gūt labumu no Eiropas Pilsētiniciatīvas piedāvātā atbalsta un iespējām.
Kā vieni no galvenajiem uzdevumiem Eiropas Pilsētiniciatīvas kontaktpunktam Latvijā ir noteikta sadarbības un komunikācijas veicināšana starp Eiropas Pilsētiniciatīvu un tās mērķauditoriju; informēšana par Eiropas Pilsētiniciatīvas iespējām un rezultātiem; informācijas par pilsētu attīstības pieejām apkopošana un piemērošana; specifisku Eiropas Pilsētiniciatīvas aktivitāšu un projektu konkursu atbalsīšana; tīklošanās nacionālā līmenī par ilgtspējīgu pilsētu attīstību, sekmējot sasaisti starp nacionālām aktivitātēm un ES Pilsētprogrammu. Kontaktpunkts darbosies līdz 2029. gada 31. decembrim.
Visas attiecināmās izmaksas Eiropas Pilsētiniciatīvas kontaktpunkta Latvijā darbībai tiks segtas no Eiropas Pilsētiniciatīvas budžeta.
* ES Pilsētprogramma pieņemta ar Amsterdamas paktu neformālajā ministru padomē Nīderlandes prezidentūras laikā 2016. gadā. Pieejama šajā tīmekļvietnē: https://commission.europa.eu/eu-regional-and-urban-development/topics/cities-and-urban-development/urban-agenda-eu_en