Preses relīze

2022.gada 30. – 31.martā Parīzē norisinās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Vides politikas komitejas (EPOC)  ministru sanāksme, kuras vadmotīvs ir Noturīgas un veselīgas vides nodrošināšana visiem. EPOC ministru sanāksmē Latvijas nostāju paudīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Gatis Zamurs. Sanāksmē plānots diskutēt par digitalizācijas nozīmi vides politikā, kā arī par vides aizsardzības stiprināšanu, t.sk. cilvēku veselības un drošības kontekstā.

EPOC Ministru sanāksmes ietvaros dalībnieki, tostarp Latvija nosodīja Krievijas plašo agresiju pret Ukrainu un uzsvēra vajadzību novērst kara radīto kaitējumu vides ilgtspējai, kā arī to, cik svarīgi ir rīkoties saskaņā ar vides, klimata un bioloģiskās daudzveidības mērķiem.

OECD š.g. 8.martā lēma apturēt Krievijas Federācijas un Baltkrievijas dalību OECD struktūrās. Latvija uzteica OECD par tās apņemšanos nodrošināt savu labāko pieredzi, lai uzraudzītu un mazinātu kara ekonomisko, sociālo un vides ietekmi.

Sanāksmes ietvaros plānots apstiprināt ministru deklarāciju, kas nosaka turpmāko EPOC komitejas darbu, tajā ietverts arī Krievijas agresijas Ukrainā nosodījums.

Sanāksmes pirmajā dienā eksperti pārrunās nepieciešamību pēc finanšu plūsmu zemu emisiju līmeņa (net-zero) un klimatnoturīgām investīcijām, kas tostarp nepieciešamas, lai sasniegtu klimatneitralitāti 2050.gadā un īstenotu klimatneitrālu ekonomiku. Latvija atbalsta nepieciešamību mudināt OECD dalībvalstis sniegt ieguldījumu klimata finansējuma plūsmās un tostarp norāda, ka ir vienlīdz svarīgi, lai sabiedrības, vides un klimata aizsardzības pasākumi tiktu veikti sadarbībā ar privātām iniciatīvām.

Tāpat diskusijas dalībnieki pievērsīsies vides aizsardzības un digitālās politikas mijiedarbības jautājumam, ņemot vērā, ka digitālās tehnoloģijas var ievērojami veicināt pāreju uz nulles oglekļa emisiju energosistēmām, kā arī uzlabot vides uzraudzību un īstenošanu. Piemēram, Latvijā digitāli zaļā pāreja ir uzsvērta kā viena no prioritātēm plānošanas periodā 2021. -2027. gadam. Digitālās transformācijas pamatnostādnēs (2021.-2027.g.) ir uzsvērta arī digitālo risinājumu nozīme, lai sasniegtu klimatneitralitāti. Tāpat arī Digitālās transformācijas aspekti ir iekļauti Vides politikas pamatnostādņu projektā 2021.–2027. gadam, lai risinātu dažas galvenās problēmas saistībā ar aprites ekonomiku, piemēram, digitālo izstrādājumu pase, bīstamo vielu aprite u.c. Veiksmīga digitāla transformācijas politika mijiedarbībā ar vides un klimata prioritātēm, ievērojami veicinās siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu un oglekļa piesaistes palielināšanu, kā arī veicinās transporta un rūpniecības jomu virzību uz klimata neitralitāti.

Savukārt sanāksmes otrajā dienā klātesošie plāno diskutēt par vides aizsardzības stiprināšanu, lai uzlabotu cilvēku veselību un drošību. VARAM parlamentārais sekretārs atbalstīs OECD iniciatīvas, kas mazina vides piesārņojumu un negatīvās sekas arī uz cilvēku veselību. Latvija strādā pie tā, lai integrētu vides mērķus visās nozaru politikās. Mūsdienās plastmasas piesārņojums, tostarp mikroplastmasas veidā, ir kļuvis par zināmu draudu videi un cilvēku veselībai. Tāpēc pagājušajā gadā Latvijā tika pieņemts likums par plastmasu saturošu produktu patēriņa samazināšanu, aizliedzot daudzus izplatītākos vienreizējās lietošanas plastmasu saturošos produktus, kā arī tiek turpināts darbs pie pārdomātas plastmasas iepakojuma patēriņa.

Iepriekšējā Vides politikas komitejas ministru sanāksme notika 2016.gadā, drīz pēc Parīzes nolīguma parakstīšanas. Ir pagājuši seši gadi, un pieprasījums, kā arī nepieciešamība pēc steidzamas rīcības klimata un vides jautājumos ir turpinājusi pieaugt. EPOC ministru sanāksme ir būtiska iespēja ministriem uzņemties vadību un vienoties par vērienīgu virzību OECD darbā vides jomā.