Auga stāds

Brisele, 2020. gada 17.decembrī – Eiropas Savienības (ES) Vides ministru padomes sanāksmē šodien skata vairākus svarīgus vides un klimata politikas jautājumus, tai skaitā paredzēta diskusija par ES Ilgtspējīgu ķimikāliju stratēģiju, kā arī panākta vienošanās par Eiropas Klimata likumu, kurā iekļauts paaugstinātais siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanas mērķis – līdz 2030.gadam Eiropā samazināt kopējo SEG emisiju apjomu par vismaz 55%, par ko pagājušajā nedēļā vienojās ES dalībvalstu vadītāji.

Sanāksmē ES vides ministri panāca vispārējo vienošanos par Eiropas Klimata likumu. Kopš š.g. septembra notika aktīvas diskusijas par Eiropas Klimata likuma priekšlikumu gan politiskā, gan ekspertu līmenī, tostarp divpusējas sarunas ar ES dalībvalstīm par SEG emisiju samazināšanas apjoma palielināšanu un nosacījumiem. Ambiciozāka lēmumu un rīcībpolitikas pieņemšana nepieciešama, lai radītu apstākļus efektīvai un godīgai pārejai uz klimatneitralitāti* 2050. gadā. Tāpat sanāksmē apstiprināts Vācijas prezidentūras un EK sagatavotais ES iesniegumu ANO par atjaunoto nacionāli noteikto devumu, kurā iekļauti ambiciozāki ES klimata politikas mērķi, tādā veidā ES demonstrējot starptautisko līderību klimata politikas jomā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs: “Šobrīd ir svarīgi ne tikai radīt apstākļus efektīvai un taisnīgai pārejai uz klimatneitralitāti 2050.gadā, bet arī viedi izmantot vides rīcībpolitikas, nodrošinot ilgtspējīgu Eiropas Savienības valstu atveseļošanos. Ir jāveido savstarpēji saskaņota politika vides, klimata un digitālās transformācijas jomā, lai sasniegtu kopīgi izvirzītos mērķus un virzītos uz klimatneitralitāti. “Zaļā” atveseļošanās pēc COVID-19 izraisītās recesijas ne tikai sniegs iespējas jaunu tautsaimniecības nozaru izveidē, bet arī radīs papildu ieguvumus, tostarp gādājot par sabiedrības veselību.

Ar atbalsta paušanu ambiciozākiem mērķiem, Latvija pievienojas tām ES dalībvalstīm, kam ir svarīga ES turpmākas līderības nodrošināšana klimata politikas jautājumos, tādējādi, uzņēmējiem, investoriem un sabiedrībai kopumā sniedzot informāciju par turpmāko Latvijas un ES izvēlēto zaļu, ilgtspējīgu un klimatam draudzīgu ekonomiskās izaugsmes attīstības ceļu.

Tāpat sanāksmē plānots apstiprināt ES Padomes secinājums "Padarīt atveseļošanos apritīgu un zaļu", kurā iekļauti Padomes vēstījumi par Jaunu aprites ekonomikas rīcības plānu un Eiropas zaļo kursu, gan citi saistīti dokumenti, kas uzsver pandēmijas seku un it īpaši bezdarba ietekmju mazināšanu. Latvija plāno atbalstīt Padomes secinājumos sniegtos priekšlikumus par ilgtspējīgu atveseļošanos un norāda, ka ilgtspējīgas atveseļošanās pasākumiem ir jābūt sasaistītiem gan ar aprites ekonomikas jomu, gan ES notiekošo procesu digitalizāciju, gan jānodrošina ES noteiktā virzība uz klimatneitralitāti. Tāpat plānots apstiprināt Padomes secinājumus “Digitalizācija par labu videi”.

Sanāksmē plānotas arī diskusijas par EK publicēto Ilgtspēju sekmējošo ķīmikāliju stratēģiju ceļā uz vidi, kas brīva no toksikantiem. Stratēģija ir vērsta uz jaunu ilgtermiņa redzējumu par ES rīcībpolitiku ķīmisko vielu jomā, nosakot vairākas rīcības, samazinot negatīvo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību. Latvija atzinīgi novērtē Stratēģijas mērķus un ietvertās aktivitātes, un, jo īpaši, noteiktu bīstamu vielu, piemēram, endokrīnās sistēmas grāvējvielu drošu pārvaldību, lai aizsargātu vidi un patērētājus, t.sk. mazāk aizsargātas iedzīvotāju grupas.

Latviju ES vides ministru padomes sanāksmē Briselē pārstāvēs Latvijas Republikas Pastāvīgās pārstāves Eiropas Savienībā vietniece, vēstniece Alise Balode.

Pasākuma laikā Brisele sola stingri ievērot visus drošības un piesardzības pasākumus, kas ir būtiski, ņemot vērā ar Covid-19 saistītos riskus.

*Klimatneitralitāte ir situācija, kad saimnieciskā darbība un patēriņš neatstāj negatīvu ietekmi uz klimatu. Klimatneitralitātes sasniegšanu raksturo siltumnīcefekta gāzu (SEG) līdzsvars, proti, visu emisiju samazināšana un nesamazināmo emisiju kompensēšana ar to piesaisti augos (g.k. mežos) vai uztveršanu un uzglabāšanu zem zemes.

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20200305; 67026533,
e-pasts:prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv