Preses relīze
Jūra

2021.gada 16.jūnijā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizētajā sanāksmē ar piekrastes pašvaldību pārstāvjiem apsprieda, cik viegli ir piekļūt jūrai un kas būtu darāms, lai to uzlabotu. Latvijas jūras piekraste ir mūsu bagātība un to, ka tā ir nenovērtējama vērtība ir izbaudījis ikviens, kas kaut reizi ir bijis pie jūras. Dati liecina, ka pludmales apmeklētāju skaits pēdējos gados ir pieaudzis līdz 8 miljoniem apmeklētāju gadā. Turklāt pēdējā gada laikā, kad bija noteikti dažādi ierobežojumi, piekrastes apmeklējums pieauga ne tikai vasarā, bet arī ziemas mēnešos.

Aizsargjoslu likums nosaka, ka pašvaldībām teritorijas plānojumā ir jāparedz iespēja kājāmgājējiem piekļūt pludmalei un jāorganizē gājēju celiņu ierīkošanu, kam jāatrodas ne tālāk kā 1 km viens no otra. Teritorijas plānojumos pašvaldības gājēju celiņus piekļuvei jūrai ir lielākoties veiksmīgi saplānojušas, taču to ierīkošana ne visur vēl īstenota. Pašu pašvaldību pārstāvju vērtējumā viedokļi dalās gandrīz 50 uz 50, ka piekļuve jūrai ir ļoti laba vai pietiekama, un ka piekļuves iespējas ir vien dažās vietās un piekļuves nodrošinājums būtu uzlabojams. Tāpat ne visās vietās ir izliktas norādes ar informāciju par iespējām piekļūt jūras piekrastei.

Sanāksmē tika prezentēts GIS rīks, ar kura palīdzību uz ministrijas izstrādātā Piekrastes plānojuma ģeotelpisko datu pamata tuvākajos mēnešos tiks precizēta un papildināta informācija par piekļuves vietām. Diskusijās pašvaldības dalījās ar pieredzi par kavējošajiem faktoriem gājēju celiņu praktiskajā ierīkošanā, tostarp par nepieciešamajiem risinājumiem konfliktsituācijās ar privāto zemju īpašniekiem un projektu saskaņošanu ar vides aizsardzības institūcijām.

Sanāksmē pašvaldības tika informētas arī vasaras sākumā notikušo Baltijas jūras plānošanas forumu, kā arī par biedrības “Baltijas krasti” īstenoto projektu “Augstākās bangas robežlīnijas un tās riska zonas noteikšana un apsaimniekošana jūras krasta joslā”.

Sanāksmes prezentācijas: