plakāts

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šī gada 10. decembrī organizēs klātienes semināru par zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) aktualitātēm un attīstības iespējām ilgtspējīgai ceļu būvniecībai. Semināru būs iespējams skatīties arī tiešsaistē.

10. decembrī (10:00 - 15:00) VARAM telpās notiks klātienes seminārs par zaļā publiskā iepirkuma aktualitātēm un attīstības iespējām ilgtspējīgai ceļu būvniecībai.

Seminārā par aktualitātēm stāstīs gan valsts iestādes (VARAM; Iepirkumu uzraudzības birojs), gan zinātniskās institūcijas (Rīgas Tehniskā universitāte), gan ceļu būves nozares profesionāļi (Biedrība “Latvijas Ceļu būvētājs”; AS “Ķekava ABT”; u.c.).

Ikviens interesents var piedalīties seminārā, reģistrējoties saitē (dalībai klātienē vietu skaits ir ierobežots): https://www.mittoevents.com/zpi-seminars-2024/registracija

Katras valsts ceļu tīkls nodrošina produktu plūsmu un savieno svarīgus punktus. Ceļi savieno attīstības centrus un nodrošina cilvēku, preču un pakalpojumu pārvietošanos, veicinot ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību. Ceļu būvniecība ir būtiska infrastruktūras daļa, kas nodrošina sabiedrības mobilitāti un ekonomisko attīstību. Tomēr, pieaugot vides problēmām un resursu ierobežojumiem, ir svarīgi pievērst uzmanību ilgtspējīgām ceļu būvniecības iespējām. Ilgtspējīgai ceļu būvniecībai jābūt ekoloģiski draudzīgai un ekonomiski efektīvai, saglabājot vidi, resursus un sabiedrības labklājību.

Latvijas Republikā instruments, ar ko veicina ceļu būves “zaļināšanu”, ir Ministru kabineta noteikumi Nr. 353 “Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība”. Šie noteikumi iezīmē prasības ceļu projektēšanā, būvniecībā un uzturēšanā, iekļaujot vides aizsardzību, energoefektivitāti un atkritumu samazināšanu kā galvenos mērķus, vienlaikus sekmējot videi draudzīgu preču un pakalpojumu tirgus attīstību un vietējās ekonomikas konkurētspējas paaugstināšanu. Tomēr esošās situācijas un šo noteikumu izpētes rezultātā ir konstatēts, ka ceļu būves “zaļināšanas” prasības un kritērijus Latvijas Republikā tikpat kā nepiemēro, jo normatīvā vide pieļauj šo prasību un kritēriju brīvprātīgu piemērošanu.

ZPI ir process, kura ietvaros valsts un pašvaldības iestādes cenšas iepirkt preces un pakalpojumus ar iespējami mazāku ietekmi uz vidi, ņemot vērā dzīves cikla izmaksas produktiem vai pakalpojumiem, kas samazina ietekmi uz vidi, veicina sociālus uzlabojumus un panāk ietaupījumus budžetā. ZPI ir viens no Eiropas Savienības vides, klimata un enerģijas politikas prioritārajiem instrumentiem, un vides nosacījumu iekļaušana iepirkumu specifikācijās, kļūst prioritārs uzdevums arī Latvijā.

Programma:

Plašāka informācija VARAM mājas lapā https://www.varam.gov.lv/lv/zalais-publiskais-iepirkums