Rīga, 2024. gada 29. oktobrī – Ministru kabinetā apstiprināts Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais rīkojuma projekts, kas paredz Finanšu ministrijai no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt VARAM finansējumu 2024. gada 28. un 29. jūlija dabas stihijas laikā radīto postījumu novēršanai pašvaldībās 2,5 millj. eiro apmērā.
Ministre Inga Bērziņa: “Šis finansējums nepieciešams, lai atbalstītu pašvaldības dabas stihijas seku likvidēšanā un infrastruktūras atjaunošanā mūsu iedzīvotāju ikdienas drošībai. Vētra ir skārusi plašu reģionu un radījusi ievērojamus zaudējumus, tādēļ valsts palīdzība šajos apstākļos ir nozīmīgs atbalsts, kas nodrošinās, ka viss nepieciešamais darbs var tikt veikts iespējami ātri un efektīvi.”
Pašvaldībām tiks piešķirti finanšu līdzekļi, kas nepieciešami to īpašumā vai valdījumā esošo infrastruktūras objektu atjaunošanai un pašvaldību izdevumu kompensēšanai par iedzīvotājiem izmaksātajiem pabalstiem krīzes situācijā.
VARAM ir lūgusi pašvaldībām apzināt zaudējumus savā teritorijā un nepieciešamā darba apjomus, lai novērstu vētras radītās sekas. Laika periodā no 2024. gada 30. augusta līdz 25. septembrim VARAM saņēma pieprasījumus no piecām pašvaldībām – Alūksnes novada pašvaldības (pieprasījumu iesniedza 2024. gada 25. septembrī), Dobeles novada pašvaldības (pieprasījumu iesniedza 2024. gada 3. septembrī), Jelgavas valstspilsētas pašvaldības (pieprasījumu iesniedza 2024. gada 5. septembrī), Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības (pieprasījumu iesniedza 2024. gada 30. augustā), Rīgas valstspilsētas pašvaldības (pieprasījumu iesniedza 2024. gada 2. septembrī). VARAM līdz 26. septembrim izskatīja minēto pašvaldību pieprasījumus, kā arī papildus iesniegtos precizējumus un papildinājumus.
Pašvaldības minēto finansējumu saņems šādā dalījumā: Alūksnes novada pašvaldība 57 840 eiro, Dobeles novada pašvaldība 23 852 eiro, Jelgavas valstspilsētas pašvaldība 2 260 407 eiro, Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība 6 656 eiro un Rīgas valstspilsētas pašvaldība - 210 473 eiro.
VARAM paredz, ka šogad izskatīšanai Ministru kabinetā tiks virzīta arī otrā daļa pašvaldību pieprasījumu, kas iesniegti šī gada septembrī un oktobrī.
Kā ziņots iepriekš, Latvijā ciklons atnesa ļoti stipras ziemeļu, ziemeļrietumu vēja brāzmas, kā arī ekstremāli stipras lietavas. Visintensīvākās lietusgāzes 28. un 29. jūlijā tika novērotas Latvijas centrālajos rajonos. Dabas stihijas laikā cieta vairāki pašvaldību īpašumā esoši infrastruktūras objekti, tai skaitā transporta infrastruktūra – ceļi, pieturvietas, ielu apgaismojums, kā arī ēkas un būves, kompleksa konstrukcijas, parka soliņi, teritoriju nožogojums u.tml.
Krīzes vadības padomes 2024. gada 30. jūlija sēdē tika noteikts termiņš pašvaldību pieteikumu iesniegšanai līdz 2024. gada 30. augustam, lai kompensētu vētras radītos zaudējumus no LNG. Taču, ņemot vērā, ka vētras laikā radītie postījumi starp pašvaldībām ievērojami atšķiras un tie ietekmē pašvaldību iespējas apsekot visus vētras skartos objektus, pašvaldībām ir iespēja pieprasījumus līdzekļu kompensēšanai no LNG iesniegt arī pēc minētā datuma.