2023.gada nogalē norisinājās izstrādātās ACROSS digitālās pārrobežu platformas Beta testēšana jeb pilotpētījums, ko organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti. Platformas mērķis ir nodrošināt ērtu publisko pakalpojumu vietni starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, lai, piemēram, dzīves vietas maiņas gadījumā lietotājs ar platformas palīdzību varētu atlasīt aktuālos pakalpojumus un izpildīt tos vienuviet, t.i., pieteikšanos studijām augstskolā, diploma atzīšanu u.tml.
Pilotprojekts tiek realizēts Eiropas Savienības pētniecības un attīstības programmas “Apvārsnis-2020” "Lietotāju vajadzību apzināšana pārrobežu pakalpojumu sniegšanā, nodrošinot datu suverenitāti" (ACROSS) ietvaros.
Platformas Alfa jeb sākotnējā versija tika izstrādāta pamata funkcionalitāšu novērtēšanai pārrobežu tiešsaistes publisko pakalpojumu sniegšanā un tā tika testēta 2022.gada novembrī. Atbilstoši testēšanas rezultātiem, tika izstrādāta Beta versija ar uzlabojumiem, kas nodrošinātu pamata funkcionalitātes, ko sniegs eksperimentālā platforma, piemēram, iespēju brīvi dot/liegt atļaujas rīkoties ar saviem datiem, izveidot pārvietošanās scenāriju un izvēlēties piedāvātos pakalpojumus. VARAM ir identificējis atbilstošos Latvijas publiskos e-pakalpojumus un integrējis ACROSS platformā, lai testētu, kā tie varētu darboties topošajā platformā.
Platformas Beta versija tika testēta divās studentu darba grupās 14.novembrī un 5.decembrī, piedaloties ārzemju studentiem gan no Eiropas Savienības valstīm, gan citām valstīm. Testēšanā piedalījās 30 cilvēki, t.sk. arī studenti no Latvijas. Testēšanai platformā bija sagatavoti pieci pārvietošanās scenāriji studijām un darbam Vācijā, Latvijā un Grieķijā.
Studenti atzina, ka projekta iniciatīva un platforma ir ļoti vērtīga pakalpojumu un informācijas saņemšanai, kā arī būtu lietderīga ikvienam studēt gribošajam vai jebkuram, kurš vēlētos pārcelties uz studiju laiku vai pavisam uz kādu no Eiropas Savienības valstīm darba nolūkos. Īpaši nozīmīga tā likās citu valstu studentiem, jo viņiem pieteikšanās studijām un dažādu formalitāšu kārtošana, īpaši Latvijā, ir sarežģīta un laikietilpīga un platformu viņi saskatīja kā iespēju, uzlabot un atvieglot šo situāciju un pakalpojumu pieejamību.
Tāpat studenti norādīja, ka informācija platformā ir pietiekoši viegli un ērti uztverama un lietojama, kā arī persondatu lietošana ir atrunāta. Sadarbībā ar mākslīgo intelektu, platformā ir vienkāršāk atrast nepieciešamo vai neskaidro jautājumu, kas atvieglo izvēlētā “Lietotāja ceļojuma” soļu veikšanu.
Līdz 2024.gada februārim platformu plānots testēt vēl 20 cilvēkiem – iedzīvotājiem, kā arī pakalpojumu sniedzējiem, politikas veidotājiem, lai sniegtu novērtējumu un noskaidrotu viņu profesionālo viedokli par šādas pārrobežu pakalpojumu platformas lietderību un iespējamo izmantošanu ilgtermiņā, arī pēc projekta beigām. Bez tam, iegūtā testēšanas dalībnieku informācija tiks apkopota un tiks izstrādāts projekta noslēguma ziņojums.
Pilotpētījumā iegūtā informācija tiks izmantota un nodota gan projekta saturiskajiem, gan tehniskajam partneriem ACROSS platformas uzlabošanai un attīstīšanai.
Projekta ACROSS mērķis ir nodrošināt tehniskos rīkus, metodes un paņēmienus, kas palīdzēs izveidot uz lietotāju vērstu dizainu un platformas atbilstību ES pārrobežu datu politikas principiem un noteikumiem – vienotajai digitālajai vārtejai, “vienreizes principam” un Eiropas Sadarbspējas sistēmai. Platformas ideja paredzēta darbībai visas ES līmenī, bet projekta ietvaros tiek testēta Latvijā, Vācijā un Grieķijā. ACROSS projekta noslēgumā tiks veikta arī biznesa potenciāla analīze. Projekta pozitīva rezultāta gadījumā, tiks iesaistītas arī pārējās Eiropas savienības valstis, lai pievienotos izstrādātajai platformai un tādējādi atvieglotu pieteikšanās iespējas cilvēkiem studijām un darbam Eiropas savienības robežās.
Projekts norisinās no 2021. gada janvāra līdz 2024. gada maijam. Tajā piedalās 10 partneri no septiņām ES valstīm (Grieķija, Vācija, Spānija, Itālija, Beļģija, Nīderlande un Latvija). Projekta partneris Latvijā ir VARAM, kas galvenokārt nodrošina ACROSS platformas pilotpētījuma veikšanu.
Vairāk par projektu: https://www.varam.gov.lv/lv/projekts/lietotaju-vajadzibu-apzinasana-parrobezu-pakalpojumu-sniegsana-nodrosinot-datu-suverenitati-across.