2024. gada 3. un 4. oktobrī vairāk nekā 100 pašvaldību, plānošanas reģionu pārstāvji un teritorijas plānošanas praktiķi piedalījās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – Ministrija) rīkotajā seminārā ““Pašvaldību teritorijas plānojumu un to grozījumu kvalitātes izvērtējums”: konstatētās problēmas un iespējamie risinājumi” (turpmāk – seminārs). Tajā tika prezentēts Rīgas Tehniskās universitātes izstrādātais “Pašvaldību teritorijas plānojumu un to grozījumu kvalitātes izvērtējums” (turpmāk – Izvērtējums). Pamatojoties uz Izvērtējuma rezultātiem, identificēts, kādos jautājumos nepieciešama plānošanas speciālistu zināšanu un prasmju celšana kvalitatīvu plānošanas dokumentu izstrādei. Seminārs ir viens no pirmajiem pasākumiem, ar ko Ministrija aizsāk kopumā astoņu lekciju un koprades ciklu pašvaldību un plānošanas reģionu speciālistu kapacitātes celšanai, t.sk. kvalitatīvu teritorijas plānojumu izstrādei.
Seminārā Dr.arch. Māra Liepa Zemeša un Mg.iur. Mārtiņš Auders iepazīstināja ar veikto Izvērtējumu, kura ietvaros izskatīti 22 pašvaldību teritorijas plānojumi un grozījumi, analizējot to paskaidrojuma rakstus, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumus, kā arī sabiedrības iesaistes aspektus šo plānošanas dokumentu izstrādes procesā.
Seminārā aplūkoti arī tādi jautājumi kā demokrātiskas plānošanas sistēmas attīstība un tiesības uz īpašumu kontekstā ar teritorijas plānojumā noteiktajiem ierobežojumiem. Aktualizēti jautājumi, kas saistīti ar teritorijas plānojumu paskaidrojuma rakstu, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumu izstrādi un skar efektīvu sabiedrības iesaisti teritorijas plānojumu izstrādes procesā. Savukārt, lai apkopotu tos problēmjautājumus, ar kuriem teritorijas plānotāji visbiežāk sastopas praksē plānošanas dokumentu izstrādē, semināra dalībnieki strādāja grupās, t.sk. sagatavojot iespējamos risinājumus identificētajiem izaicinājumiem.
Darba grupu secinājumi apstiprina, ka ikdienas plānošanas praksē galvenais izaicinājums teritorijas plānojumu izstrādē ir ne tikai tā ilgtermiņa skatījums uz pašvaldības attīstību, bet arī plašais tvērums kopumā, lai salāgotu zemes īpašnieku, uzņēmēju, institūciju, vides saglabāšanas un t.sk. pašas pašvaldības redzējumu kopējās sabiedrības interesēs. Teritorijas plānojumu izstrādei nepieciešamās kompetences ir saistītas ne tikai ar normatīvo aktu pārzināšanu, bet arī sabiedrības mērķtiecīgu iesaisti, preventīvu situācijas apzināšanu un risku paredzēšanu, kā arī institūciju, kas iesaistītas plānošanas dokumentu izstrādē, kompetentu līdzdalību.
Ministrijas tīmekļa vietnē ir publicēta semināra prezentācija, videoieraksti un veiktais izvērtējums: https://www.varam.gov.lv/lv/metodiskie-materiali-teritorijas-attistibas-planosanas-joma.
Seminārs notika Ministrijas īstenotā Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās” 5.1.1.2. pasākuma projekta Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 “Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana” ietvaros.