Preses relīze

attēls2014. gada vasarā un rudenī dabas eksperti detalizēti izpētīja vairākas dabas teritorijas. Visinteresantākie atradumi bija Sīvera ezerā un tā apkārtnē. Te konstatēta vislielākā smalkās najādas (Najas tenuissima) atradne pasaulē.

Visā Sīvera ezera izpētes teritorijā konstatēti 16 Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi ar 26 variantiem un 20 Latvijas aizsargājamie biotopi. Skaita ziņā tas aptuveni trīs reizes pārsniedz blakus esošajā dabas parkā „Dridža ezers” zināmo šādu biotopu skaitu (5 Eiropas  Savienības un 7 Latvijas aizsargājamie biotopi).

Botāniķis Uvis Suško Sīvera ezerā Latgalē atradis 39 retas un aizsargājamas augu sugas aptuveni 1400 atradnēs. No šīm sugām īpaši jāatzīmē smalkā najāda (Najas tenuissima) un lokanā najāda (Najas Flexilis). Līdz šim pasaulē bija zināmas tikai aptuveni 25 vietas, kur aug smalkā najāda. Sīverī šī suga atklāta pirmo reizi un konstatēta 28 atradnēs! Pēc smalkās najādas populācijas lieluma Sivers ir uzskatāms par bagātāko šīs sugas atradni pasaulē. Savukārt Eiropas mēroga retums ir lokanā najāda, kas Eiropā zināma tikai aptuveni 25 vietās. Pēc lokanās najādas populācijas lieluma Sīvers ir uzskatāms par bagātāko šīs sugas atradni Eiropā.

Viens no galvenajiem Sīvera unikālo dabas vērtību pastāvēšanas garantiem ir tā tīrais un dzidrais ūdens. Saglabājoties labai ūdens kvalitātei, saglabāsies arī ezera unikālās dabas vērtības. Mūsdienās nozīmīgākais apdraudošais faktors ir biogēno elementu nokļūšana ezerā pa meliorācijas sistēmām no intensīvi apsaimniekotām lauksaimniecības zemēm un zivju dīķiem.

Par veiktajiem apsekojumiem drīzumā tiks pabeigti pārskata ziņojumi. Tajos būs apkopota vispusīga informācija par teritoriju biotopiem, sastopamajām sugām un citām nozīmīgām dabas un vēstures vērtībām. Tāpat raksturoti un analizēti apdraudējumi dabas vērtībām un iespējamie risinājumi to saglabāšanai.

attēls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smalkā najāda (Najas tenuissima). Foto: U. Suško

attēls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokanā najāda (Najas Flexilis) Skujines ezera D puse. Foto: U. Suško

Teritoriju izpēti organizēja Dabas aizsardzības pārvalde ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Darbus veica eksperti Uvis Suško, Rūta Sniedze-Kretalova, Valda Baroniņa un Kristaps Vilks.

 

Informāciju sagatavoja:
Evija Lakotko
Dabas aizsardzības departamenta
monitoringa un plānojumu  nodaļas vadītāja
Dabas aizsardzības pārvalde
Tālr. 26324329, e-pasts: evija.lakotko@daba.gov.lv