2025. gada janvārī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) organizēja paneļdiskusiju “Ilgtspēja un mākslīgais intelekts: sinerģija vai izaicinājums?”.
Semināra laikā eksperti diskutēja par to, kā valsts sektors un uzņēmumi var izmantot Mākslīgo intelektu (MI) ilgtspējīgas attīstības veicināšanai, un kā digitālie rīki var palīdzēt ne tikai zaļās pārejas īstenošanā, bet arī ikdienas uzdevumos gan privātajā, gan valsts sektorā. Eksperti aktīvi iesaistījās diskusijās, argumentējot savu viedokli no savas jomas perspektīvas. Rezultātā radās vairāki ieskati par to, kā MI un ilgtspēja mijiedarbojas savā starpā.
VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols: “Valsts sektors pēta un cenšas rast veidus kā kļūt ilgtspējīgākiem ar investīciju palīdzību, piemēram, pakāpeniski attīstot datu centrus, lai būtu zaļāki. VARAM kopā ar partneriem strādā pie projekta, kas palīdzēs uzņēmumiem spert pirmos soļus ilgtspējas virzienā un saprast, kuri ilgtspējas aspekti un standarti tiem ir būtiski. Ne visi standarti attiecas uz katru uzņēmumu, un ir būtiski palīdzēt tiem, jo īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem - saprast, ar ko sākt un kāda veida informācija tiem jāvāc.”
Diskusiju noslēgumā tika apkopotas ekspertu domas:
- Kādi ir MI praktiskie pielietojumi ilgtspējas nozarē. Mēs varam redzēt un analizēt, kur tērējam enerģiju, apzināt kādi dati ir pieejami, tos analizēt un apkopot ar dažādiem MI rīkiem.
- MI palīdz optimizēt uzņēmumu darbību, piemēram, monotomu uzdevumu aizvietošanā un darbinieku apmācībās, tādējādi taupot cilvēkresursus un tos novirzot citu uzdevumu veikšanā.
- Lai uzsāktu ilgtspējas ceļu, jāuzdod vairāki būtiski jautājumi: Kas, Kā, Kad? Ir jāizvērtē, kuri MI rīki vislabāk atbilst konkrētajām vajadzībām, jo arī tie prasa rūpīgu izvēli. Viens MI rīks nevar atrisināt visas problēmas.
- Savstarpējā komunikācija ir atslēga kopīgai attīstībai un turpmākā ceļa izveidei.
- MI rīki var palīdzēt novienādot tik dažādi interpretētos ilgtspējas terminus.
Paneļdiskusijā piedalījās nozares profesionāļi un ilgtspējas jomas eksperti, valsts un privātā sektora, zinātnes un MI jomas pārstāvji:
- Agnese Alksne-Bensone, CSR Latvia valdes priekšsēdētāja;
- Aija Timofejeva, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģētikas ilgtspējas departamenta direktore;
- Arvils Kupris, Mākslīgā intelekta Latvijas asociācijas vadītājs, MI eksperts
- Gatis Ozols, VARAM Valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos;
- Laila Līduma, SIA “Elektroniskie sakari” valdes locekle;
- Modris Greitāns, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) direktors un vadošais pētnieks.
Pasākumu vadīja Agate Ambulte, Digitālo inovāciju parka vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes digitālās transformācijas mākslīgā intelekta virziena vadītāja.
Paneļdiskusiju atklāja Gatis Romanovskis, Hansab uzņēmuma direktors, skaidrojot šī brīža MI tendences un kā tās saistīt ar ilgtspējīgu attīstību un kas sagaidāms tuvākajā nākotnē.
Aktuālā informācija par projektu:
“Ilgtspējīgās attīstības ziņošanas rīka” (SusTool – Sustainability reporting tool) projekts tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021. – 2027.gadam 1. prioritātes “Inovatīva sabiedrība” 1.2. mērķa “Atsaucīgi publiskie pakalpojumi” ietvaros.
Projekta partneri Latvijā ir VARAM un LIKTA, Igaunijā Ekonomikas lietu un komunikācijas ministrija (vadošais partneris), Finanšu ministrija, asociācija ITL un Zero Waste Estonia, Lietuvā – asociācija INFOBALT, Somijā – DIMECC LTD un vairāki asociētie partneri no minētajām valstīm, kā arī Polijas. Projekts tiks īstenots līdz 2025. gada 31. decembrim.