2024. gada 18. janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) notika pirmā Rīgas metropoles attīstības darba grupas sanāksme, kuru vadīja ministre Inga Bērziņa. Sanāksmē vienojās par darba grupas turpmākajiem uzdevumiem un to izpildes laika ietvaru. Tika pārrunāts iespējamais Rīcības plāns Rīgas metropoles areāla attīstībai, kā arī padziļināti tika analizēti ilgtspējīgas mobilitātes organizācijas jautājumi.
“Kā iepriekš esmu uzsvērusi, ka pareizi izmantojot Rīgas un tai apkārt esošo pašvaldību potenciālu, ir iespējams veicināt gan ekonomisko izaugsmi un attiecīgi iedzīvotāju labklājību, gan arī uzlabot pašvaldības sniegto pakalpojumu kvalitāti. Esmu pārliecināta, ka darba grupā radīsim efektīvus un īstenojamus risinājumus Rīgas metropoles pārvaldībai,” pauž vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa.
Tika pārrunāta iecere veidot vienotu sabiedriskā transporta sistēmu Rīgas metropoles areālā, kurā ietilptu ne tikai SIA “Rīgas Satiksme”, bet arī AS “Pasažieru vilciens” un reģionālo autobusu pārvadājumi. Kā kavējošais faktors šīs ieceres realizēšanai tika norādīta optimāla finansējuma modeļa izveidošana, par ko darba grupa vienojās turpināt diskusijas. Kopumā tika pausts konceptuāls atbalsts iecerei veidot vienotu Rīgas metropoles areāla sabiedriskā transporta pārvaldību.
Turpmākajās darba grupas sanāksmēs plānots spriest par Rīgas metropoles areāla izglītības sistēmas pilnveidi un konkurētspējas palielināšanu, kā arī atgriezties pie jautājuma par kopēja pārvaldības modeļa izstrādi.
Rīgas metropoles attīstības darba grupa izveidota, lai nodrošinātu koordinētu sadarbību starp Rīgas metropoles areālā ietilpstošajām pašvaldībām un valsti. Tās galvenais uzdevums ir izveidot Rīgas metropoles attīstības un pārvaldības modeli, kas paaugstinātu areāla konkurētspēju Ziemeļeiropā.
Rīgas metropoles areāls Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam definēts kā nacionālā interešu telpa ar izcilu vērtību un nozīmi valsts ilgtspējīgai attīstībai, identitātes saglabāšanai un ietver valsts attīstībai nozīmīgus stratēģiskos resursus.
Arī Eiropas valstu, piemēram, Somijas, Zviedrijas un Lielbritānijas pieredze pierāda galvaspilsētas metropoles areāla īpašas pārvaldības lietderību, risinot attiecīgajām teritorijām būtiskus, kopīgus jautājumus.
Pirmajā sanāksmē tikās darba grupas pārstāvji no valsts un pašvaldību iestādēm – Saeimas, VARAM, Ekonomikas ministrijas, Satiksmes ministrijas, Rīgas plānošanas reģiona, Rīgas valstspilsētas un Jūrmalas valstspilsētas, Salaspils novada, Olaines novada, Mārupes novada, Saulkrastu novada, Ādažu novada, Ropažu novada, Siguldas novada un Ķekavas novada pašvaldības.
Nākamā Rīgas metropoles attīstības darba grupas sanāksme notiks 2024. gada 22. februārī. Tajā plānots pārrunāt izglītības organizācijas jautājumus.