2018. gada pavasarī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) uzsāka integrēto komunikācijas un mācību programmu “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!”. Tās mērķis ir izglītot sabiedrību un veicināt valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšanu digitālā veidā. Šā gada oktobra sākumā apkopotie programmas rezultāti liecina, ka portāla Latvija.lv lietotāju skaits programmas norises laikā pieaudzis par vairāk nekā 39%.
“Latvijas iedzīvotāji ir parādījuši, ka ir gatavi digitālai saziņai ar valsts pārvaldi. Ieguldīto darbu sabiedrības un arī pašas valsts pārvaldes izglītošanā varējām novērtēt tieši šogad – laikā, kad klātienes iestāžu apmeklējumi kļuva teju neiespējami. Mēs ātri un bez īpašas kavēšanās spējām pārorientēties uz attālināto saziņu un turpinājām sniegt un saņemt pakalpojumus elektroniski,” uzsver vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. “Latvija starp Eiropas Savienības valstīm ir augstajā 5.vietā publisko digitālo pakalpojumu izmantošanā, taču šis reitings pavasarī tika noteikts pēc pērnā gada rādītājiem. Esmu pārliecināts, ka nākamajā DESI indeksā[1], ko veido Eiropas Komisija, Latvija būs vēl augstāk. Vēlos pateikt paldies ikvienam, kurš iesaistījies sabiedrības izglītošanā un e-pārvaldes risinājumu attīstībā. Kopā mēs veidojam Latvijas digitālo sabiedrību!”.
Kā liecina Atvērto datu portālā data.gov.lv pieejamie dati, šā gada 1.oktobrī portālam Latvija.lv bija 1 182 400 unikālie e-pakalpojumu lietotāji, tas ir – vismaz vienu reizi portālā kādu pakalpojumu pieteikuši 61,6% iedzīvotāju. Savukārt programmas darbības sākumā 2018.gada marta beigās šo portālu kaut reizi bija izmantojuši 45% Latvijas iedzīvotāju.
Dzīves situācijas risini elektroniski!
Lai palīdzētu iedzīvotājiem izprast e-pakalpojumu un dažādu digitālo rīku izmantošanu, programmas laikā tika izveidota vietne mana.latvija.lv, kurā pieejami apraksti 50 dažādām dzīves situācijām, kuru risināšanā var noderēt valsts un pašvaldības piedāvātie e-pakalpojumi. Kopš vietnes darbības sākuma tās unikālo lietotāju skaits pārsniedzis 630 000.
Dzīves situāciju apraksti papildināti ar 55 video pamācībām par konkrētu e-pakalpojumu pieteikšanu, dodot iespēju ikvienam interneta lietotājam pašmācības ceļā apgūt e-pakalpojumu lietošanu. Visas video pamācības izvietotas arī sociālajā tīklā Youtube.com. Video skatījumu skaits rāda, ka visbiežāk iedzīvotāji vēlējušies uzzināt, kā pieteikt pakalpojumu “E-iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pakalpojumam” – šis video Youtube vietnē skatīts vairāk nekā 14 4000 reižu.
Sagatavoto dzīves situāciju aprakstu un video pamācību izveidē iesaistījušās vairāk nekā 85 valsts un pašvaldību iestādes.
6000 digitālo aģentu visā Latvijā
Līdzās dažādām komunikācijas aktivitātēm nozīmīga programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” daļa bija digitālo aģentu mācībās, kurās divu gadu laikā piedalījušies 6000 dalībnieku – 1444 bibliotekāri, 1521 skolotāji, 2603 valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, 376 tiesu darbinieki, 40 nevalstisko organizāciju pārstāvji un 16 žurnālisti. Digitālie aģenti ir gatavi sniegt padomu un palīdzēt e-pakalpojumu un dažādu digitālo rīku (eID karte, e-paraksts, e-adrese) lietošanā, lai ikviens, neatkarīgi no digitālajām prasmēm, spētu saņemt sev nepieciešamos pakalpojumus elektroniski.
Sev tuvāko digitālo aģentu, pie kura vērsties pēc padoma, ikviens var atrast Digitālo aģentu kartē.
Vairāk nekā 800 e-pakalpojumu
Portālā Latvija.lv, kā arī citās valsts pārvaldes iestāžu platformās, pašlaik pieejami jau vairāk nekā 800 dažādi e-pakalpojumi – sākot ar informācijas saņemšanu no dažādiem reģistriem līdz pat pilnībā digitalizētiem procesiem, kuri iepriekš bija izpildāmi daļēji attālināti vai tikai klātienē, apmeklējot konkrētas iestādes.
Tā, piemēram, uzņēmuma reģistrēšana jau labu laiku notiek pilnībā elektroniski, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem pieejama visa informācija par nodokļiem, deklarācijām u.c., šomēnes pirmo reizi pilnībā attālināti (digitāli) izskatīta administratīvās tiesvedības lieta, kopš pagājušā gada ikvienam pieejama vienotā digitālā pastkastīte jeb e-adrese u.c.
Kā šonedēļ akcijas “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!” atklāšanā norādīja J. Pūce – jo biežāk iedzīvotāji izmanto e-pakalpojumus, jo lielāks rodas ieradums dzīves situācijas risināt elektroniski. “Ir lietas, ko tu dari vienu vai divas reizes dzīvē, piemēram, saskaņo būvatļauju personīgās mājās būvniecībai, bet citi pakalpojumi nepieciešami katru gadu vai reizi divos gados, varbūt pat vairākas reizes viena gada laikā. Un, ja kaut reiz tu to esi veiksmīgi atrisinājis digitāli, Tu vairs nevēlēsies atgriezties pie “vecās kārtības”. Tieši šī paradumu maiņa ir mūsu visu būtiskākais sasniegums,” norāda ministrs.
Vairāk par programmas rezultātiem var uzzināt infografikā ŠEIT.
Papildu informācija:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultē sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.
Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.
[1] https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/scoreboard/latvia