Kurzemes pusē Valsts vides dienesta (VVD) ūdens bioloģisko resursu kontroles inspektori Ventspils un Liepājas reģionālajās vides pārvaldēs, laika posmā no 5. oktobra līdz 9. novembrim, iekšējos ūdeņos un Baltijas jūras piekrastē veikuši 110 pārbaudes. No ūdenstilpēm izņemti 114 nelikumīgi ievietoti zvejas tīkli. Kopējais soda naudas apmērs par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu aizvadītajā mēnesī un pirmajā novembra nedēļā sasniedzis 345 euro.
Visaktīvākie maluzvejnieki ir tieši Ventas upē un tās baseinā. Minētajā periodā Liepājas un Ventspils vides pārvalžu inspektori tur atraduši 80 tīklus, kas ir teju 40 % no visiem VVD inspektoru uzietajiem nelikumīgajiem tīkliem šoruden lašu un taimiņu aizsardzības reidu laikā.
Liepājā, Akmeņraga teritorijā VVD inspektori aizturējuši vīrieti, kurš zvejojis Baltijas jūras piekrastē lieguma laikā. Konfiscēti trīs tīkli, sākta administratīvā lietvedība un piemērots naudas sods 280 euro apmērā.
Krāčupītē aizturētas divas personas garos gumijas zābakos, kas diennakts tumšajā laikā ar lukturiem pārvietojās pa upi. Pārbaudes brīdī nelikumīgi zvejas vai makšķerēšanas rīki pie minētajām personām netika konstatēti. Iespējams, pamanot inspektorus, tie tika noslēpti.
Savukārt Kuldīgas pilsētā, Ventas upē divi „dabas draugi” inspektoru pārbaudes laikā manīti lietojot alkoholiskos dzērienus un „vērojot lašu nārstu”.
Tāpat Abavas upes krastā, cerot uz inspektoru sapratni, maluzvejnieki savu slēpni marķējuši ar uzrakstu"Uzraudzība - VVD".
Lašu un taimiņu dabiskā nārsta aizsardzības reidi notiek sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Valsts policiju un brīvprātīgajiem palīgiem – sabiedriskajiem vides inspektoriem, kas ir arī VVD pilnvarotās personas.
Šī gada oktobra mēnesī un novembra sākumā VVD inspektori, veicot lašu un taimiņu dabiskā nārsta aizsardzības reidus, no ūdenstilpēm kopumā izņēmuši 204 zvejas un makšķerēšanas rīkus un sastādījuši 30 administratīvā pārkāpuma protokolus, tajā skaitā izrakstījuši arī soda kvītis par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu. Sodu summa par lašu un taimiņu nelikumīgu ieguvi sasniegusi 2000 euro, savukārt videi nodarītie zaudējumi par šo zivju ieguvi aprēķināti 1430 euro apmērā.
VVD vērš uzmanību, ka dabiski nārstojošo lašu un taimiņu nārsts notiks līdz novembra beigām un, iespējams, vietām var arī ieilgt. Šajā laikā aizliegta šo zivju ieguve. Zivju resursiem nodarītā zaudējuma apmērs par vienu nelikumīgi noķertu lasi ir 715 eiro, kas tiek piemērots papildus sodam par makšķerēšanas un zvejas notiekumu neievērošanu.
Šoruden situācija ūdenstilpēs neliecina par labvēlīgiem apstākļiem dabiskajam nārstam, tā kā ūdens līmenis ir zems un lašupes vietām ir pārāk seklas, liedzot zivīm iespēju sekmīgi pārvietoties. Kā arī vidējā gaisa un ūdens temperatūra ir pārāk augsta, lai nārstojošās zivis pilnībā aktivizētos.
Papildus informācija:
Jūlija Ņikitina
Valsts vides dienesta
sabiedrisko attiecību speciāliste
tel. 67084311, 25780460
e-pasts: julija.nikitina@vvd.gov.lv