No 16. -17. oktobrim, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas Eiropas Pilsētiniciatīvas un URBACT programmu Nacionālie kontaktpunkti sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību organizēja informatīvu tīklošanās pasākumu Rēzeknes pusē, lai iedrošinātu pašvaldības un valstspilsētas iesaistīties Eiropas Pilsētiniciatīvas un URBACT programmās.
Abu šo programmu mērķis ir pavadīt Eiropas pašvaldības ceļā uz ilgtspējīgu attīstību, sniedzot atbalstu pašvaldību centieniem pārvarēt dažādus izaicinājumus. Šīs programmas atbalsta pašvaldību, to sadarbības partneru un iedzīvotāju iespēju mācīties, apmainīties ar pieredzi, pārņemt labās prakses piemērus no citām pašvaldībām, tādējādi stiprinot pašvaldību spējas.
Pasākumā pirmajā dienā dalībnieki tikās Latgales vēstniecībā GORS, lai iepazītos ar Rēzeknes novada pašvaldības īstenoto URBACT programmas projektu “Brīvprātīgā darba pilsētas”, kur ar savu pieredzi gan par pozitīvajiem, gan sarežģītajiem aspektiem dalījās Rēzeknes novada projektu vadītāja Inta Rimšāne un Rēzeknes novada domes deputāte Jolanta Smane, kura stāstīja par kopienas izveidi un to, kā nelielas iniciatīvas var izvērsties lielākās, pamanāmākās, pamazām iesaistot arvien vairāk cilvēku un padarot vidi pievilcīgāku esošajiem un potenciālajiem iedzīvotājiem.
Savukārt pasākuma otrajā dienā, pašvaldību speciālistiem tika prezentētas divas Eiropas Pilsētiniciatīvas kapacitātes pilnveides iespējas - Pilsētu atbalsta (Peer review) konkurss, kurš šobrīd ir atvērts līdz 13. novembrim , kā arī Pilsētu savstarpējo apmaiņu (City-to-city exchange) konkurss, kurš atvērts nepārtraukti.
Pasākuma dalībnieki iepazinās arī ar Rēzeknes novada, Liepājas un Jelgavas valstspilsētu pozitīvo pieredzi augstāk minēto iespēju izmantošanā. Ar neformālu diskusiju palīdzību, dalībnieki nonāca pie dažām būtiskām atziņām:
- Iniciatīva piedāvā 100% finansējumu, kas tiek izteikts vienību izmaksās (lump sum), tādējādi mazinot finanšu nodrošināšanas un atskaišu sagatavošanas slogu pašvaldībām;
- Ir pieejams plašs atbalsts kā no Nacionālā kontaktpunkta, tā programmas sekretariāta, ekspertiem un citām pašvaldībām, kas jau guvušas atbalstu šajā iniciatīvā;
- Projektu sagatavošana neprasa daudz laika, jo ir viegli saprotams process un iespēju robežās vienkāršota pieteikšanās anketa;
- Projekti tiek izvērtēti dažu nedēļu laikā;
- Projektu pieteikumos nav jāpievieno papildinoši dokumenti!
Otrās dienas pēcpusdienā, apskatījām URBACT aktualitātes un plānotos pasākumus 2025. gadā, kā arī iepazināmies ar iedvesmojošu koppieredzi no Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes novada pašvaldības, kas šobrīd īsteno URBACT programmas projektu PUMA mobilitātes stratēģiju izstrādei. Abas pašvaldības ir lielisks piemērs starppašvaldību sadarbībai un drosmei uzņemties vadību starptautiska sadarbības projekta vadīšanā.
Pasākuma noslēgumā dalībnieki piedalījās darbnīcā, kurā identificējām gan pašvaldību vajadzības kapacitātes stiprināšanas jomā, kuras uzreiz pārnest taustāmu projektu formā, gan arī noteicām katras pašvaldības stiprās puses, ar kurām tās var dalīties Eiropas mērogā ar citām pašvaldībām.
Liels paldies Rēzeknes novada pašvaldībai par sadarbību pasākuma organizēšanā, kā arī liels paldies visiem, kas dalījās ar savu pieredzi, lai kopīgi varam celt pašvaldību un to speciālistu spējas!
Meklē informāciju par:
Informāciju sagatavoja Lana Radčenko, Eiropas Pilsētiniciatīvas kontaktpunkts Latvijā (lana.radcenko@varam.gov.lv, tālr. 67026926)