Preses relīze

Svētdien, 2015.gada 29.novembrī, Parīzē (Francijā) sācies viens no šī gada nozīmīgākajiem pasākumiem un pēdējo gadu visnozīmīgākais klimata politikas notikums – Klimata pārmaiņu konference (COP21). Tās laikā plānots vienoties par jaunu, globālu nolīgumu klimata pārmaiņu ierobežošanai pēc 2020.gada.

COP21 pirmajā dienā plānotajās valstu vadītāju diskusijās piedalīsies arī Latvijas Republikas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uz Parīzi dosies COP21 otrajā nedēļā, lai uzstātos ar runu augsta līmeņa panelī.

Jaunais, globālais nolīgums klimata pārmaiņu ierobežošanai nepieciešams, lai ierobežotu globālo sasilšanu 2° C robežās. Būtiska loma šī mērķa sasniegšanā būs katras valsts individuālajiem ieguldījumiem. Eiropas Savienība (ES) par savu ieguldījumu vienojās 2015. gada 6. martā Vides ministru padomē. Tas paredz, ka līdz 2030.gadam ES savas siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas samazinās par vismaz 40% salīdzinājumā ar 1990. gadu. Līdz šim brīdim par saviem ieguldījumiem paziņojusi jau 181 valsts, un to SEG emisijas ir vairāk nekā 95% no pasaules kopējām emisijām.                                                                                    

Gatavošanās COP21 ilga vairākus gadus. Pēdējās sagatavošanās sesijas laikā 2015. gada 19.-23.oktobrī Bonnā (Vācijā) valstis vienojās par vienošanās teksta projektu un to pavadošo lēmumu teksta projektiem. Parīzes vienošanās teksta projektā* iekļautas sadaļas par līguma mērķi, SEG emisiju samazināšanu, pielāgošanos, finansējumu, tehnoloģiju attīstīšanu un pārnesi, kapacitātes celšanu un vienošanās caurskatāmību, kā arī atbilstības mehānisma izveidi.

Gatavojoties COP21 Parīzē, ES ir uzsvērusi**, ka jaunajam nolīgumam jābūt ambiciozam, ilgtspējīgam un juridiski saistošam, attiecināmam uz visām valstīm. Tāpat jaunajā nolīgumā jābūt atspoguļotām ambiciozām nacionāli noteiktām SEG emisiju samazināšanas saistībām, kā arī jārada iespēja starptautisko tirgus mehānismu izmantošanai.

Tajā pat laikā jāatzīmē, ka COP21 Parīzē netiks noteikti jauni ES mērķi vai jauni ES dalībvalstu mērķi. ES un arī Latvijas ieguldījums būs jau 2014.gadā Eiropadomes apstiprinātais mērķis – samazināt ES kopējās SEG emisijas par vismaz 40% salīdzinājumā ar 1990. gadu.

COP21 norisināsies līdz 2015.gada 11.decembrim un plānots, ka tajā piedalīsies aptuveni 20 000 pārstāvju.

*Teksta projekts pieejams UNFCCC mājas lapā: http://unfccc.int/2860.php 
**Vides padomes secinājumi (apstiprināti 18.09.2015.) pieejami šeit: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/09/18-counclusions-un-climate-change-conference-paris-2015

Aktuālā informācija par COP21 norisēm, t.sk, tiešraides: http://unfccc.int/2860.php
COP21 sociālajos medijos: https://climatetalkslive.org

Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv