Digitālā transformācija Preses relīze
vīrieša roka ar planšeti

Rīga, 2020. gada 4. decembrī – Šodien Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Digitālās ekonomikas un politikas komitejas sēdē tiks prezentēts OECD izstrādātais novērtējums “Going Digital in Latvia”, kas sniegs rekomendācijas Latvijas digitālās transformācijas politikas pilnveidošanai. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs: “Latvijas digitālās transformācijas izvērtējums saņemts tieši laikā, kad notiek mūsu digitālās transformācijas pamatnostādņu 2021 – 2027. gadam izstrāde, un dos tām neatsveramu pievienoto vērtību. Šis dokuments nodrošinās digitālo izaugsmi, Latvijai kļūstot par modernas sabiedrības paraugu pasaulei. Izvērtējums būs noderīgs, arī ieviešot politikas plānošanas dokumentus citās jomāskur tieši digitalizācijas aspekta iekļaušana ir neatņemama sastāvdaļa. OECD novērtējumā analizētas jaunākās attīstības tendences Latvijas digitālajā ekonomikā, pārskatīti ar digitalizāciju saistītie darbības plāni un sniegti ieteikumi par politikas salāgošanu šajās jomās, pamatojoties uz OECD "Going Digital" integrētās politikas struktūru. Ietverto jomu analīze palīdzēs turpmāk attīstīt vēl vairāk uz cilvēkiem vērstu un pielāgotu digitālo transformāciju.” 

Latvijas izvērtējums ir unikāls ar to, ka tas ir pirmais, kur OECD eksperti veic nākotnes prognozēšanas jeb foresight sadaļas izstrādi, izmantojot stratēģiskās perspektīvas pieeju, lai izpētītu trīs alternatīvus nākotnes scenārijus, kas var izveidoties globālās ekonomikas un sabiedrības digitālās transformācijas rezultātā. Tajā tiek pētīta arī sakaru tīklu, patērētāju aizsardzība un pakalpojumu pieejamība Latvijā, kā arī citas saistītās politikas un regulējumi digitālās transformācijas kontekstā. 

Izvērtējumā ir aplūkotas fizisku personu, uzņēmumu un valdības tendences digitālās tehnoloģijas izmantošanas jomā, tiek analizētas digitalizācijas radītās iespējas un izaicinājumi galvenajās jomās, sākot ar inovācijām un prasmēm un beidzot ar digitālo drošību un datu pārvaldību, kā arī novērtētas politikas reakcijas uz šīm pārmaiņām Latvijā. 

Izvērtējums tapis pamatojoties uz OECD 2016. gadā Meksikā parakstīto Kankūnas deklarāciju “Ministru deklarācija par digitālo ekonomiku: inovācijām, izaugsmi un sociālo labklājību”1. To kopumā parakstīja 43 valstis t.sk. Latvija, atzīstot augsto digitālās ekonomikas katalizatora nozīmi, lai pēc iespējas vairāk un sekmīgāk izmantotu digitalizācijas sniegtās iespējas un veicinātu visu sabiedrības jomu transformāciju atbilstoši digitālā laikmeta prasībām. 

Lai veicinātu Kankūnas deklarācijas ieviešanu, OECD izveidoja ambiciozu un visaptverošu projektu “Going Digital” ko sāka īstenot 2017. gada 12. janvārī. Projekta ietvaros OECD veic digitālās jomas ietekmes izvērtējumus un sagatavo vairāk nekā 70 ziņojumus, kas sniedz detalizētu analīzi un rekomendācijas par vairākām nozarēm un digitalizācijas ietekmi uz tām, t.sk valstu individuālos izvērtējumus. 

Latvijas izvērtējuma mērķis ir skaidrot un palīdzēt politikas veidotājiem visās jomās labāk izprast digitalizācijas būtisko nozīmi, ieguvumus un tās komponentes, kurām nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību, lai attīstītu un ieviestu tādu politikas ietvaru, kas veicina pozitīvu un iekļaujošu digitālo ekonomiku un sabiedrību. 

Plašāka iespēja iepazīties ar izvērtējumā ietverto informāciju būs 2021. gada 28. janvārī, kad Latvijā norisināsies izvērtējuma prezentēšana un tas būs publiski pieejams. 

1 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, “Digital Economy Outlook 2017”, pieejams: https://read.oecd-ilibrary.org/science-and-technology/oecd-digital-economy-outlook-2017/going-digital_9789264276284-4-en#page1 

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20200305; 67026533,
e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv