Preses relīze
Osta

2021.gada 9. novembrī norisināsies Land-Sea-Act projekta tiešsaistes seminārs, kurā Baltijas jūras reģiona valstu un organizāciju pārstāvji apspriedīs nepieciešamību uzlabot pamatnosacījumus jaunu zilās izaugsmes* risinājumu veicināšanai. Seminārā piedalīsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

Seminārā aplūkos zilās izaugsmes attīstības rādītājus un kritērijus  dažādos līmeņos – eksperti diskutēs par tendencēm, izaicinājumiem un zilās ekonomikas potenciālu Baltijas jūras reģionā t.sk. kontekstā ar zaļo kursu un atjaunojamās enerģijas ieguvi jūrā.

Semināra 2. sesija tiek veltīta ilgtspējīgai zilās ekonomikas izaugsmei, kur I.Oša iepazīstinās dalībniekus ar Latvijas pieredzi reģionālās attīstības un dabas aizsardzības interešu līdzsvarošanā Latvijas piekrastē, kas iekļauj zināšanas par dažādu nozaru  interesēm piekrastes un jūras teritorijās, izpratni par dabas un kultūras vērtību saglabāšanu, kā arī pieeju telpiskajā plānošanā. Nozīmīga Latvijas pieredzes daļa ir divi nacionāla līmeņa plānojami – Piekrastes plānojums (Valsts ilgtermiņa tematiskais plānojums Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstībai) un Jūras plānojums  (Jūras plānojums Latvijas Republikas iekšējiem jūras ūdeņiem, teritoriālajai jūrai un ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņiem), kuru izstrāde  lielā mērā balstījās uz ekonomiskiem, sociāliem un vides datiem, kā arī konsultācijām ar vairākām atbildīgajām iestādēm/institūcijām un citām ieinteresētajām personām caur valsts līmeņa darba grupām, kas risina jūras un piekrastes jautājumus. Šāda iekļaujoša un komunikatīva pieeja  arī turpmāk tiks uzturēta un attīstīta, lai uzlabotu lēmumu, kas skar vietējo ekonomiku un kopienu, koordināciju, kā arī atbalstītu līdzsvarotu risinājumu ieviešanu un noturību.

Semināru vadīs Hamburgas starptautiskās ekonomikas institūta (HWWI) pārstāvji, kas Land-Sea-Act projekta ietvaros strādāja pie Zilās ekonomikas izpēti Baltijas jūras reģionā, kā arī Darbības plāna izstrādi. Seminārā piedalīsies arī EK Jūrlietu un zivsaimniecības ģenerāldirektorāta, Helsinku Komisijas (HELCOM) un Baltijas jūras valstu telpiskās plānošanas iniciatīvas (VASAB) sekretariāta pārstāvji, kā arī valstu un institūciju pārstāvji.

Vairāk informācijas par semināru šeit.

Vairāk informācijas par projektu šeit.

*Zilo izaugsmi definē kā ekonomikas attīstību izmantojot jūras un piekrastes dabas resursus, infrastruktūru, u.c. priekšrocības, ko teritorijas attīstībai sniedz tās atrašanās piekrastē