Jūras telpiskā plānošana
Seminārs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šī gada 28. aprīlī organizēja Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmi, uzsverot zivsaimniecības, akvakultūras un citu jūras resursu un procesu aktualitātes saistībā ar Jūras plānojumu.

Sanāksmei iesākoties tika sniegta informācija par Jūras plānojuma starpnovērtējuma ziņojuma izstrādes procesu sasaistē ar MSP-GREEN projektu (Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja). Par jūras bioekonomiku Eiropas Savienībā informāciju sniedza Eiropas Komisijas Jūrlietu un zivsaimniecības ģenerāldirektorāta pārstāvis, akcentējot Eiropas līmeņa pamatnostādnes un iniciatīvas ilgtspējīgas pārtikas nozares attīstībai jūrā, to redzot kā iespēju lauksaimniecības, akvakultūras un zivsaimniecības radītās ietekmes uz vidi mazināšanai.

Sanāksmes otrajā daļā galvenā uzmanība tika vērsta zivju resursu jautājumiem. Ar zvejniecības jomas aktualitātēm un par zivju populācijas izpēti ar informāciju dalījās Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnes institūta (BIOR) pārstāvis. Savukārt, informatīvu ieskatu no piekrastes zvejnieku perspektīvas bija sagatavojis Latvijas Zvejnieku federācijas pārstāvis, uzsverot nepieciešamību pēc dažādām sadarbības formām starp pašvaldībām, uzņēmumiem un citām organizācijām, lai stiprinātu piekrastes zvejsaimniecības attīstību. Lai sekmētu efektīvu un ilgtspējīgu zivsaimniecības un ūdens resursu izmantošanu, tika akcentēta nepieciešamība dažādot vietējās ekonomikas ar inovatīvu risinājumu ieviešanu.

Nākamajā sanāksmes daļā par jūras akvakultūras tendencēm iepazīstināja Zemkopības ministrijas pārstāve, bet par akvakultūru pilotprojektu pētījumu rezultātiem jūras teritorijā (t.sk. Baltic Blue Growth, GRASS, Baltic Seaweed Biosafety) sniedza Latvijas Hidroekoloģijas institūta pārstāve. Savukārt, RTU pārstāvji iepazīstināja ar "City to Sea" inovāciju programmu un Eiropas Komisijas izveidoto misiju par tīriem okeāniem un ūdeņiem - iespējām un nākotnes perspektīvām.

Lai reflektētu par pausto informāciju sanāksmes sākotnēji apskatītajās tēmās, sekoja aktīvas diskusijas par zivsaimniecības un akvakultūras jautājumiem un to interešu attēlošanu Jūras plānojumā.

Sanāksmes turpinājumā uzmanība tika vērsta uz citiem jūras resursiem un to saistītajiem procesiem jūrā - derīgie izrakteņi, smilšu ieguve jūrā, grunts novietnes un smilšu sanešu plūsmas.

Par ogļūdeņražu ieguvi jūras teritorijā informāciju sniedza Ekonomikas ministrijas pārstāvis. Savukārt, Procesu analīzes un izpētes centra pārstāvis iepazīstināja auditoriju ar pētījumu par smilšu sanešu plūsmām jūras teritorijā un Ce2Cost projekta rezultātiem. Ce2Cost projekta gaitā veikta koordinēta novērojumu un modelēšanas datu vākšana un analīze, lai sniegtu informāciju par bioģeoķīmisko pārmaiņu radīto spiedienu uz okeāna stāvokli, tendencēm un mainīgumu Eiropas un pasaules mērogā. Sekojoši, Valsts vides dienesta pārstāvis sniedza informāciju par grunts novietnēm jūrā un to izveides procesu.

Sanāksme tika noslēgta ar diskusiju par šo tēmu izklāstu sasaistē ar Jūras plānojumu.

Nākamā Koordinācijas grupas sanāksme plānota  2023. gada 30.jūnijā, lai aktualizētu biodaudzveidības, ekosistēmu pakalpojumu, vides kvalitātes un ar klimatu saistītus jautājumus.

2023. gadā plānots organizēt vēl  divas tematiskās Koordinācijas grupas sanāksmes. Sanāksmes tiek rīkotas saistībā ar Jūras plānojuma starpvērtējuma ziņojuma izstrādi un priekšlikumu sagatavošanu Jūras plānojumam, kas jāiesniedz Ministru kabinetā līdz 2023. gada 30. decembrim.

Sanāksme norisinājās ar Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda projekta Nr. 101081314 ietvaros  “Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja” (MSP-GREEN) atbalstu.

Sanāksmes darba kārtība un prezentāciju materiāli:

Darba kārtība

Prezentācijas