Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) 2023.gada 17.februārī norisinājās Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas (turpmāk - Koordinācijas grupa) sanāksme. Sanāksmes laikā lielākoties uzmanība tika vērsta uz enerģētikas un tās infrastruktūras, valsts aizsardzības interešu un jūras transporta jautājumiem.
Pieskaroties piekrastes jautājumiem, sanāksmes sākumā VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta (TPZPD) pārstāve dalībniekus iepazīstināja ar darbības programmā „Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa 5.5.1. “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” (5.5.1.SAM) 2. kārtas ieviešanas rezultātiem un piekrastes pašvaldību paveikto pēdējo piecu gadu laikā, sniedzot informāciju, ka 16 piekrastes pašvaldības piesaistījušas ERAF finansējumu 15 miljonu eiro apmērā, veicot ieguldījumus publiskajā infrastruktūrā 29 piekrastes vietās, un kopējais piekrastes apmeklējums ir pieaudzis. Saistībā ar piekrastes aktualitātēm, arī “Lauku ceļotājs” pārstāvis informēja dalībniekus par Zaļās jostas (BestBELT) projektu, kura mērķis ir apkopotā un informēt sabiedrību par tiesību aktu prasībām piekrastē. Dalībnieki tika aicināti sazināties ar projekta vadītājiem un iesaistīties projektā, sniedzot priekšlikumus un līdzdarbojoties darba procesā.
Sanāksmes otrajā daļā galvenā uzmanība tika pievērsta jūras enerģijas jautājumiem un infrastruktūrai. VARAM TPZPD pārstāvis sniedza ieskatu par “Atkrastes vēja parku zonējuma izmaiņām un priekšlikumiem”. Ar vēja enerģijas nozares izaicinājumiem un attīstības tendencēm iepazīstināja Latvijas vēja enerģijas asociācija, savukārt AS "Augstsprieguma tīkls" pārstāvis informēja par aktuālo saistībā ar elektropārvades tīkliem.
Uzmanība tika vērsta arī uz citiem perspektīviem enerģijas ieguves veidiem jūras telpā un ārvalstu piemēriem, par kuriem īsu ieskatu sniedza VARAM TPZPD pārstāve. Savukārt, ar praktisku pieredzi par jūras siltuma enerģijas izmantošanu Salacgrīvā dalījās Limbažu novada pašvaldības pārstāvis.
Pēc aktīvām pirmās daļas diskusijām centrālā sanāksmes tematika saistījās ar jūras transporta nozari, kur par kuģošanas jomas un ostu aktualitātēm, tendencēm un izaicinājumiem informāciju sniedza Satiksmes ministrijas pārstāve. Arī jūras transporta jomas apskats noslēdzās ar aktīvām diskusijām un atvērtiem jautājumiem par kuģošanai rezervēto teritoriju iespējamām izmaiņām un ostu funkcionālām izmaiņām vēja parku būvniecībā un apkalpošanā.
Kā sanāksmes noslēdzošā tēma tika skatīta aizsardzības joma. Informāciju par aizsardzības jomas interesēm Jūras plānojumā sniedza Aizsardzības ministrijas pārstāvis. Arī šī sanāksmes daļa noslēdzās ar diskusijām un vērtīgu informācijas apmaiņu, ietverot informāciju par valsts aizsardzības aizsargjoslām jūras teritorijā.
Sanāksme norisinājās ar Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda projekta Nr. 101081314 “Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja” (MSP-GREEN) līdzfinansējuma atbalstu.
Sanāksmes materiāli/prezentācijas.
Nākamā Koordinācijas grupas sanāksme plānota 2023. gada aprīlī, lai aktualizētu zivsaimnie-cības, jūras akvakultūras un derīgo izrakteņu ieguves jautājumus saistībā ar jūras teritoriju. 2023. gadā plānots organizēt vēl 3 tematiskās Koordinācijas grupas sanāksmes. Sanāksmes tiek rīkotas saistībā ar Jūras plānojuma starpvērtējuma ziņojuma izstrādi un priekšlikumu sagatavošanu, kas jāiesniedz Ministru kabinetā līdz 2023.gada 30.decembrim.