Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šī gada 30. jūnijā organizēja Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmi, uzsverot vides un dabas aizsardzības intereses saistībā ar Jūras plānojumu.
Jūras plānojums (turpmāk - JP) Latvijas Republikas iekšējiem jūras ūdeņiem, teritoriālajai jūrai un ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņiem ir nacionāla līmeņa ilgtermiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments, kurā rakstveidā un grafiski noteikta jūras izmantošana un izmantošanas nosacījumi. Tā mērķis ir līdzsvarot vides, sabiedrības un tautsaimniecības intereses un sekmēt jūras telpas ilgtspējīgu attīstību, atļaujot vai ierobežojot konkrētas rīcības jūrā un piekrastē.
Lai aktualizētu dažādo nozaru intereses Jūras plānojumā, VARAM Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordināciju grupas ietvaros rīko regulāras sanāksmes. VARAM organizētās 30. jūnija sanāksmes pamatjautājums tiecās rast atbildes: Kā Jūras plānojumā aktualizēt vides un dabas aizsardzības jautājumus?
Sanāksmes sākumā tika sniegta informācija par Jūras plānojuma starpnovērtējuma ziņojuma izstrādes procesu. Pirmajā daļā uzmanība tika vērsta jūras vides aizsardzības jautājumiem, prezentācijās apskatot jūras vides stāvokli, Pasākumu programmu laba jūras vides stāvokļa panākšanai, upju baseinu apsaimniekošanas plānu par specifiskiem pasākumiem biogēnu samazināšanai jūrā. Pēc prezentācijām sekoja diskusijas, kuras ietvēra jautājumus par jaunu jūras izmantošanas veidu paredzamajām slodzēm uz vidi un datu pieejamību, kas iegūti ietekmes uz vidi novērtējuma procesa ietvaros.
Sanāksmes otrajā daļā galvenā uzmanība tika vērsta dabas aizsardzības interesēm Jūras plānojumā, prezentācijās apskatot globālo ietvaru bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, esošo un potenciālo aizsargājamo jūras teritoriju precizēšanu un to dabas aizsardzības plāna izstrādi, kā arī Life REEF projekta putnu uzskaites rezultātus, zivīm nozīmīgās dzīvotnes un piezveju, jūras biotopu izpēti un biotopu konektivitātes noteikšanu un ekosistēmu pakalpojumu nozīmi plānošanā kā arī SELINA projekta izvērtējumu par līdz šim paveikto jūras ekosistēmu pakalpojumu kartēšanā Latvijā.
Pēc prezentācijām sekojošās diskusijās tika apskatīti jautājumi par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām un Jūras plānojumā noteiktajām bioloģiskās daudzveidības izpētes teritorijām un iespējām tās paplašināt, lai sasniegtu Eiropas Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā noteiktos mērķus. Apspriests jautājums par interešu konfliktu starp vēja enerģijas attīstības potenciālu un aizsargājamām dabas teritorijām, kā arī par ekosistēmu pakalpojumu nozīmi lēmumu pieņemšanas procesā.
Nākamā Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksme plānota 2023. gada 24.augustā par tūrismu un klimata pārmaiņām saistītiem jautājumiem.
Sanāksmes tiek rīkotas saistībā ar Jūras plānojuma starpvērtējuma ziņojuma izstrādi un priekšlikumu sagatavošanu Jūras plānojumam, kas jāiesniedz Ministru kabinetā līdz 2023. gada 30. decembrim.
Sanāksme norisinājās ar Eiropas pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis Eiropa” (līgums Nr. 101060415) ietvaros īstenotā projekta "Zinātniskais atbalsts pierādījumos balstītiem un ilgtspējīgiem lēmumiem par dabas kapitāla izmantošanu - SELINA" atbalstu.
Sanāksmes darba kārtība un prezentāciju materiāli: