Ainavu politika Preses relīze Ainavu padome
Sanāksmes dalībnieki

27. Augustā Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) organizēja pirmo Ainavu pārvaldības koordinācijas padomes* (Ainavu padome) sēdi. Sēdē tika apspriesti ainavu pārvaldībā aktuāli notikumiem un Nacionālas nozīmes ainaviski vērtīgo teritoriju pārvaldības modelis.

Pieaugošais ainavu pārmaiņu temps un mērogs izraisījis pastiprinātu sabiedrības interesi par ainavas vērtībām, ainavu kvalitāti, ainavu kā resursa devumu nacionālajai identitātei un dzīves kvalitātei Latvijā. Tāpēc viens no aktuālākajiem sēdes diskusiju tematiem bija nākotnes ainavas transformācija, kas saistās ar liela mēroga būvēm un atjaunojamās enerģijas ražošanu, sēdē tika diskutēts par nepieciešamību nodefinēt kritērijus un skaidri iezīmēt teritorijas, kur šāda veida ainavas transformācija būtu pieļaujama, bet kur nebūtu. Tas saistās arī ar nepieciešamību nostiprināt nacionālas nozīmes ainaviski vērtīgās teritorijas, kuras kā nozares ekspertu priekšlikums sagatavots jau valsts pētījumu programmas ietvaros "Ilgtspējīga teritorijas attīstība un racionāla zemes resursu izmantošana". Priekšlikumā definētas 18 teritorijas ar vēsturiskās attīstības nozīmi Latvijas iedzīvotājiem, esošo un nākotnes potenciālu ārvalstu viesu un tūristu piesaistei un līdzsvaru kopējai dabas un kultūras mantojuma ilgtspējīgai attīstībai. Šie priekšlikumi iekļauj ikvienam iedzīvotājam saprotamās Latvijas un starptautiskā mērogā unikālās ainavas, kā Piejūras ainavu un Lībiešu krastu, Rīgas vēsturisko centru un Mežaparku, kā arī vēsturiski nozīmīgo Ložmetējkalnu Tīreļpurvā. Priekšlikumā iekļautās ainavas labi raksturo arī tipiskās vērtības kultūrvēsturiskajos novados, piemēram, Latgales ezeraine Rāznas un Rušona apkārtnē, Zemgales līdzenums pie Rundāles un Bauskas, Sēlija pie Saukas ezera, Vidzemes pauguraine Piebalgā un Vestienā, kā arī Kuldīgas vecpilsēta un Ventas ieleja Kurzemē. 

Nākamā Ainavu padomes sēde paredzēta 2024. gada 11. novembrī.

Plašāka informācija par Ainavu pārvaldības koordinācijas padomes sēdēm pieejama VARAM mājas lapas sadaļā Ainavu pārvaldības koordinācijas padome.

 

*Ainavu padome nodrošina Ainavu politikas ieviešanu. Padomes ietvaros valsts institūcijas, plānošanas reģioni, pašvaldības, NVO un zinātnieki pilnveidos ainavu pārvaldības terminus, sagatavos priekšlikumus normatīvā regulējuma pilnveidošanai  un izstrādās nacionālas nozīmes ainaviski vērtīgo teritoriju pārvaldības un atbalsta modeli. Padomes darbu koordinē VARAM, nodrošinot visu iesaistīto institūciju līdzdalību ainavu politikas īstenošanā.