Arvien palielinās cilvēku izpratne par vides pārkāpumiem, kā arī pieaug vēlme aktīvi rīkoties, lai novērstu konstatētos pārkāpumus. 2020 gadā, izmantojot Valsts vides dienesta (VVD) mobilo lietotni Vides SOS, iedzīvotāji iesnieguši 5124 ziņojumus par vides pārkāpumiem. Tas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā 2019. gadā.
Lielākā daļa – vairāk nekā 65% no Vides SOS saņemtajiem ziņojumiem saistīti ar vides piegružošanu, kad vidē tiek konstatēti mājsaimniecību radītie atkritumi, kā arī atkritumi, kas radušies mazo uzņēmumu darbības rezultātā (piemēram, riepas no autoservisiem u.c.). Vislielākais ziņojumu skaits saņemts par pārkāpumiem Rīgā un Pierīgas reģionā. Vides SOS saņemtie ziņojumi par vides piegružošanu nodoti rīcībai zemes īpašniekiem un pašvaldībām.
VVD atgādina, ka par sava īpašuma pārraudzīšanu un to, ka konkrētā teritorija netiek piegružota un vidē netiek izmesti atkritumi, primāri ir atbildīgs zemes īpašnieks!
2020. gadā novērota jauna tendence, arvien biežāk vidē nokļūst būvniecības atkritumi un mājsaimniecības atkritumi, kas radušies iedzīvotājiem pēc jauna nekustamo īpašuma iegādes, atbrīvojoties no iepriekšējā īpašnieka iedzīves. VVD aicina iedzīvotājus, izvēloties komersantu, kas sniedz atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus šajos gadījumos, pārliecināties, vai izvēlētajam komersantam ir nepieciešamās vides atļaujas. To ātri un ērti iespējams izdarīt VVD izveidotajā tīmekļa vietnē http://registri.vvd.gov.lv/.
Kopš mobilās lietotnes Vides SOS izveidošanas 2015. gada oktobrī kopā saņemti jau gandrīz 14 tūkstoši ziņojumi. Lietotnes darbības laikā notikusi būtiska mobilo lietotņu tehniskā attīstība, tāpēc, lai nodrošinātu pilnvērtīgu un efektīvu lietotnes lietošanu šobrīd tiek veikta tās funkcionalitātes izvērtēšana. 2021. gadā plānots veikt lietotnes uzlabošanu un papildināšanu, kā arī tehniskās platformas atjaunināšanu. Tāpat plānots pilnveidot sadarbību ar partneriem, īpaši ar pašvaldībām, kurām rīcībai tiek nodota informācija par to administratīvajā teritorijā konstatētajiem vides pārkāpumiem, kas visbiežāk saistīti ar vides piegružošanu. Tādējādi tiks uzlabota arī atgriezeniskā saite, ko ziņojuma sniedzējs saņems, jo bieži pašvaldības neaktualizē informāciju par tās sakoptajām vietām, tādējādi radot maldinošu iespaidu, ka uz ziņojumiem netiek reaģēts.
VVD aicina iedzīvotājus ziņot par konstatētajiem pārkāpumiem vides jomā – gan izmantojot mobilo lietotni Vides SOS, gan zvanot uz vienotā zvanu centra tālruni: +371 26338800 (24/7).
Informāciju sagatavoja:
Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Valsts vides dienests
Tel. +371 26417267 E-pasts: mediji@vvd.gov.lv
www.vvd.gov.lv