Preses relīze

Jaunākie pētījumi liecina, ka kopš 1900. gada vairāk nekā 64% no pasaules mitrājiem ir iznīcināti, un dažos reģionos, jo īpaši Āzijā, zaudējumi ir vēl lielāki. Iemesls kāpēc mums vajadzētu vairāk rūpēties par mitrājiem - tie ir vienīgais mūsu saldūdens avots un būtiska visas cilvēces attīstības sastāvdaļa un pastāvēšanas priekšnosacījums.

2. februārī tiek atzīmēta Ramsāres konvencijas jeb Pasaules mitrāju diena. Šī gada tēma ir "Mītrāji mūsu nākotnei". Ikviens aicināts piedalīties kādā no mitrājiem veltītā pasākumā. Jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem visu februāri aicināti piedalīties starptautiskā fotokonkursā.

Atzīmējot Ramsāres konvencijas gadskārtu un aktualizējot jautājumus par mitrāju aizsardzību, Dabas aizsardzības pārvalde februārī rīko vairākus izziņas izglītojošus pasākumus. Pasākumu dalībnieki vairāk uzzinās par Ramsāres konvenciju un starptautiskās nozīmes mitrājiem Latvijā, mitrāju aizsardzības un apsaimniekošanas jautājumiem, piedalīsies vides izziņas spēlēs un radošās darbnīcās.

Vairāk par to, kur un kādi pasākumi iecerēti Dabas aizsardzības pārvaldē, var uzzināt pasākumu kalendārā.  

Ramsāres jeb Mitrāju konvencija „Par starptautiskas nozīmes mitrājiem, īpaši kā ūdensputnu dzīves vidi” parakstīta 1971. gadā Irānas pilsētā Ramsarē. Tas ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai. Šī starpvalstu vienošanās nosaka nacionālās likumdošanas ietvarus un starptautiskās sadarbības iespējas, lai nodrošinātu ilgtspējīgu izmantošanu vienai no apdraudētākajām ekosistēmām - mitrājiem un ar tiem saistītajiem resursiem. Līdz 2014.gada oktobrim konvencijai ir pievienojušās 168 pasaules valstis, kas apvieno 2186 starptautiskās nozīmes mitrājus 208 449 277 hektāru platībā. Latvijā līdz šim noteiktas 6 Ramsāres vietas - īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi, kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas jeb Ramsāres vietas: Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Kaņiera ezers, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss. Ziemeļu purvi kopā ar Igaunijas aizsargājamām dabas teritorijām Sookuninga un Nigula kopš 2007. gada ir Ramsares pārrobežu vieta "Ziemeļlivonija".


Regīna Indriķe,

Dabas aizsardzības pārvaldes
Latgales reģionālās administrācijas
Dabas izglītības centra vadītāja
29139677
regina.indrike@daba.gov.lv

attēls