Lai uzlabotu informācijas apmaiņu un informācijas sistēmu sadarbspēju valsts pārvaldē, šodien, 27.jūnijā, Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkojumu*, kā rezultātā ar Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda finansējumu 4,5 miljonu eiro apmērā paplašinās šobrīd ieviešanas fāzē esošo Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu (DAGR), pievienojot arvien jaunus datu reģistrus, kā arī pilnveidojot platformas iespējas un veiktspēju.
Ministrs Māris Sprindžuks: “Lai digitālā transformācija būtu ilgtspējīga tās pamatos, valsts pārvaldē ir jāoptimizē informācijas sistēmu sadarbība. Latvijas valsts iestādes uztur visdažādākos datus un reģistrus, kuriem pēc labas pārvaldības principa jābūt pieejamiem arī citām iestādēm, kas strādā ar tāda paša veida informāciju. DAGR platforma ļaus efektīvāk pārvaldīt valstij pieejamo informāciju un mazināt birokrātisko slogu tiem, kas ar šiem datiem strādā.”
DAGR kopējais projekta virsmērķis ir nodrošināt valsts pārvaldei iespējas izvietot potenciāli visu valsts iestāžu datus vienotā datu izplatīšanas platformā, kuru datu patērētāji varēs izmantot, lai izgūtu aktuālus datus no avotu sistēmām. Lai optimizētu datu izplatīšanas procesus iestādēs, projekts nodrošinās augtas veiktspējas datu pieprasījumu apstrādi, līdz ar to katrai iestādei būs iespējams būtiski samazināt savu datu izplatīšanas risinājumu kapacitāti; atteikties no savu datu izplatīšanas risinājumu izstrādes un uzturēšanas; attīstīt jaunus datu pakalpojumus, kur ir izšķiroša ātra piekļuve liela apjoma datiem, lai iedzīvotājiem nodrošinātu efektīvākus valsts pārvaldes pakalpojumus, tai skaitā proaktīvus digitālos pakalpojumus.
Līdz ar apstiprināto rīkojumu notiks DAGR pilnveide atbilstoši platformu izmantojošo iestāžu aktuālajām vajadzībām, kā arī būtiski paplašināts DAGR pieejamo datu klāsts, pieslēdzot platformai jaunus datu avotus. Līdz šim DAGR platformai veiksmīgi tika pievienoti tādi datu reģistri kā Valsts izglītības informācijas sistēma; Fizisko personu reģistrs; Uzņēmumu reģistra pārziņā esošie reģistri; Sociālās apdrošināšanas informācijas sistēma; Valsts adrešu reģistrs; Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas Invaliditātes informatīvā sistēma; Pašvaldību sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas sistēma (SOPA); Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bāreņu apliecību informācijas sistēma; Goda ģimenes apliecību reģistrs.
Ņemot vērā valstī noteiktās aktuālās prioritātes cīņai ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un ēnu ekonomiku, kā nākamie DAGR tiks pieslēgti Valsts ieņēmumu dienesta reģistri, Nederīgo dokumentu reģistrs, Sodu reģistrs, Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmata un Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrs, kā arī citas valsts informācijas sistēmas. Pilnveides īstenošanai tiek paredzēti 4,5 miljoni eiro Atveseļošanās fonda finansējuma, kā arī valsts budžeta finansējumu pievienotās vērtības nodokļa izmaksu segšanai 850 500 eiro apmērā.
*Ministru kabineta rīkojums "Par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes "Digitālā transformācija" 2.1. reformu un investīciju virziena "Valsts pārvaldes, tai skaitā pašvaldību, digitālā transformācija" investīcijas 2.1.3.1.i. "Datu pieejamība, koplietošana un analītika" projekta "Vienotā datu koplietošanas platforma publiskā sektora un tautsaimniecības datu koplietošanai nacionāli un Eiropas datu telpas ietvaros, t. sk. ieviešot risinājumus datu depersonalizācijai, kā arī personas pārvaldītai un kontrolētai datu koplietošanai" pases, centralizētās funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plāna apstiprināšanu" (TA-3831)