Rīga, 2022. gada 4. martā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs šodien, attālināti piedaloties Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vides asamblejas īpašajā sesijā par godu ANO vides programmas dibināšanai 1972.gadā, uzsvēra programmas neatsveramo lomu vides politikas veidošanā un izteica atbalstu politiskajai deklarācijai par vides pārvaldības stiprināšanu.
1972.gadā, Stokholmas vides konferences noslēgumā dibinot ANO Vides programmu, vides jautājumi pirmo reizi tika padarīti par aktuālu globālu tēmu valdību dienaskārtībās. Programmai ir bijusi nozīmīga loma globālo vides problēmu identificēšanā un analīzē, reģionālo un starptautisko vides programmu un konvenciju izstrādē, kā arī vides zinātnes un informācijas apmaiņas veicināšanā. Viens no svarīgākajiem programmas uzdevumiem ir palīdzēt valstīm īstenot videi nekaitīgu politiku un praksi.
Artūrs Toms Plešs (AP!): “Kopš ANO Vides programmas izveides ir pieņemti daudzi svarīgi lēmumi vides aizsardzībai, jo īpaši attiecībā uz daudzpusējiem vides nolīgumiem. Kad Latvija atguva neatkarību, šie starptautiskie līgumi kalpoja par pamatu mūsu vides likumdošanas attīstībai 90. gadu sākumā. Un programmas sagatavotie ziņojumi bija labs sākumpunkts. Kopš tā laika globālajās sarunās par ilgtspējīgas attīstības jautājumiem ir panāktas nozīmīgas vienošanās, taču, runājot par konkrētām rīcībām un rezultātiem, vēl ir daudz darāmā.”
Ministrs arī uzsver, cik nozīmīgi ir integrēt vides jautājumus citu nozaru politikās, nodrošinot sadarbību un sinerģiju visās jomās: “Lai veiksmīgi īstenotu starptautiskos uzraudzības procesus un politiskos lēmumus par vides pārvaldību, ir jāatbalsta ANO Vides programmas vadošā loma zinātnes un politikas sadarbības veicināšanā un stiprināšanā. Latvija pilnībā atbalsta īpašās sesijas politisko deklarāciju, jo esam apņēmušies stiprināt ilgtspējīgas attīstības institucionālo ietvaru un veicināt starptautisko vides pārvaldību.”
Programmas gadadienas sesijas noslēgumā plānots pieņemt politisko deklarāciju par ANO Vides programmas stiprināšanu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai līdz 2030.gadam.