Tikšanās pie prezidenta

4. novembrī viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa kopā ar ekonomikas ministru, aizsardzības ministru un izglītības un zinātnes ministri un citiem sadarbības partneriem tikās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču. Tikšanās laikā Ministre I. Bērziņa prezentēja Nacionālā mākslīgā intelekta centra (NMIC) konceptu, kā arī tālākos uzdevumus centra attīstībā.  

Ministre Inga Bērziņa: “Mēs intensīvi strādājam pie tā, lai jau no 2025. gada sākuma Nacionālais mākslīgā intelekta centrs varētu uzsākt savu darbību. Mūsu ieskatā centram būtu jāsekmē mākslīgā intelekta droša un uzticama pielietošana dažādās nozarēs. Tas būtu panākams, veidojot uz šo uzdevumu fokusētu komandu, kas strādātu partnerībā ar izpētes organizācijām un industrijas pārstāvjiem, vienlaikus uzmanību un resursus inovāciju projektiem noteiktās jomās. Centrs tiks veidots kā publisks nodibinājums, kas ļauj efektīvi sadarboties universitātēm, uzņēmumiem un publiskai pārvaldei. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija un Valsts digitālā attīstības aģentūra nodrošinās centra izveides vadību.” 

Plānots, ka NMIC pamatuzdevums būs inovatīvu produktu un pakalpojumu attīstība un ieviešana nozarēs, īstenojot pētniecības un pilotēšanas projektus tādās jomās kā valsts pārvaldes procesu automatizācija, veselība, izglītība, kā arī drošība un aizsardzība. Apvienojot uzņēmumu, pētniecības iestāžu un valsts pārvaldes zināšanas un kompetenci, var veicināt straujāku mākslīgā intelekta iespēju izmantošanu ekonomiskai izaugsmei un iedzīvotāju ērtībai. Latvijā ir virkne uzņēmumu, kas jau sekmīgi attīsta inovatīvus mākslīgā intelekta risinājumus, augstskolās ir spējas attīstīt praktisko pētniecību šajā jomā un valsts pārvalde ir motivēta pārskatīt novecojošos regulējumus, lai tie neradītu šķēršļus uzticamu mākslīgā intelekta inovāciju ieviešanai. 

Līdz ar mākslīgā intelekta attīstību, vienlīdz svarīgi ir veicināt gan plašāku tā izmantošanu, gan pārvaldīt riskus, kas saistīti ar mākslīgā intelekta pielietojumu. Tāpat ir jāstiprina iedzīvotāju prasmes tos pielietot kā ikdienas tā arī profesionāliem mērķiem.  

Centrs tā izveides pirmajā posmā koncentrēsies uz stratēģisko partnerību veidošanu būtiskām pētniecības un pilotēšanas iniciatīvām, sniegs konsultatīvo atbalstu valsts pārvaldes iestādēm inovatīvo risinājumu ieviešanai, kā arī sekmēs mākslīgā intelekta lietojumu drošības un uzticamības pārraudzību valsts pārvaldē. Centrs arī būs kontaktpunkts starptautisko partneru piesaistē. 

Pēc konsultācijām ar universitātēm, nozares uzņēmumiem, citām ministrijām, VARAM izstrādāto NMIC pārvaldes modeli 22. oktobrī pieņēma Ministru digitālā komiteja. Nacionālā mākslīgā intelekta centra izveides un darbības nodrošināšanas informatīvo ziņojumu VARAM jau šogad iesniegs Ministru kabinetā un sagatavos likumprojektu par NMIC dibināšanu līdz šī gada 1. decembrim.