Preses relīze

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasa Mārupes novada domi līdz 1.septembrim iesniegt rīcības plānu dalītās atkritumu savākšanas sistēmas izveidei un pilnveidošanai Mārupes novadā, ietverot konkrētus pasākumus, indikatorus to izpildes novērtēšanai un pasākumu īstenošanas termiņus.

Pēc VARAM skaidrojuma šī gada 19. jūnijā, kāpēc ir nepieciešama sadzīves atkritumu dalītās savākšanas sistēmas attīstība Mārupes novadā, ministrija 30.jūnijā (pirms administratīvi teritoriālās reformas spēkā stāšanās) saņēmusi Mārupes novada domes atbildi, kurā pašvaldība skaidro, ka tās īpašumā nav zemes, uz kuras varētu izvietot sadzīves atkritumu dalītās savākšanas punktus un laukumus, kas atbilstu normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Savukārt Babītes novada (pēc administratīvi teritoriālās reformas – pievienota Mārupes novadam) dome toreiz informēja, ka daudzdzīvokļu namu dzīvokļu īpašnieki tiek aicināti veidot atkritumu šķirošanas punktus tikai attiecīgo namu iedzīvotāju vajadzībām. Tādējādi Babītes novada dome nenodrošina dalītās atkritumu vākšanas infrastruktūras izveidi un pieejamību visiem novada iedzīvotājiem.

Izvērtējot atbildēs sniegto informāciju, VARAM konstatē vairākas nepilnības, kuras nepieciešams novērst jaunveidotajā Mārupes novadā.

Daļā no Mārupes novada sadzīves atkritumu dalītā savākšana notiek maršrutu veidā atbilstoši MK noteikumiem, tomēr nav skaidrs, kādā veidā pašvaldība pārliecinās, ka izveidotā dalītās savākšanas sistēma tiešām darbojas, savāktie atkritumi tiek izvesti un apsaimniekoti, un iedzīvotājiem ir pieejami atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumi atbilstoši MK noteikumu prasībām.

Toties aicinājums daudzdzīvokļu namu dzīvokļu īpašniekiem izveidot atkritumu dalītās savākšanas punktus namu iedzīvotāju vajadzībām var radīt riskus saistībā ar šādu punktu apsaimniekošanu situācijā, kad Mārupes novada dome izraudzīsies sadzīves atkritumu apsaimniekotāju atbilstoši likumā noteiktajai kārtībai.

VARAM arī secina, ka dalītās atkritumu savākšanas pakalpojumu pieejamība līdzšinējā Babītes novada teritorijā neatbilst MK noteikumu Nr.328 prasībām.

Ministrs Plešs: “Atkritumu apsaimniekošana ir viena no svarīgākajām vides aizsardzības nozarēm valstī, savukārt atkritumu šķirošana ir viens no veidiem, kā iedzīvotāji ik dienas var iesaistīties dabai draudzīgu izvēļu izdarīšanā. Nozīmīgs būs ieguvums arī mājsaimniecībām, jo, paplašinot šķirošanas iespējas un pilnveidojot tās kvalitāti, mājsaimniecībās samazināsies nešķiroto atkritumu apjoms un līdz ar to – arī apsaimniekošanas izmaksas. Pierīgas pašvaldībām ticis dots ievērojams laikposms, lai sekmīgi ieviestu dalītās atkritumu vākšanas sistēmu savās administratīvajās teritorijās un lai gādātu par šī pakalpojuma pieejamību ikvienam iedzīvotājam. Saskaņā ar likumu pašvaldībai jāorganizē atkritumu apsaimniekošana un iedzīvotājiem jānodrošina iespēja pilnvērtīgi iesaistīties atkritumu apsaimniekošanas sistēmā, tādēļ aicinu Mārupes novada domi nekavēties ar pašvaldības saistošajos noteikumos noteikto prasību izpildi.”

Papildus jau spēkā esošām prasībām izveidot dalītas savākšanas sistēmu papīru, metālu, stiklu un plastmasu saturošiem atkritumiem (ar termiņu līdz 2014.gda 31.decembrim), saskaņā ar MK noteikumiem, Pierīgas pašvaldību pienākums ir izveidot dalītas savākšanas sistēmu bioloģiski noārdāmiem atkritumiem līdz 2020.gada 31.decembrim. Šāds termiņš noteikts, ievērojot, ka  Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem līdz 2020. gada 31. decembrim jau bija jāizveido dalītas savākšanas sistēmu bioloģiski noārdāmiem atkritumiem, ja sadzīves atkritumu poligonā, kurā tiek apglabāti pašvaldības administratīvajā teritorijā savāktie sadzīves, tai skaitā bioloģiski noārdāmie atkritumi, jau 2021.gadā tiks uzsākta bioloģiski noārdāmo atkritumu reģenerācija vai pārstrāde, atbilstoši sadzīves atkritumu poligona darbībai izsniegtajai atļaujai piesārņojošās darbības veikšanai.