Dabas aizsardzība Preses relīze
Susurs

Līgatnes dabas takās (turpmāk - LDT) jaunas mājas raduši septiņi lielie susuri (Glis glis), kuri līdz šim dzīvoja Rīgas zooloģiskajā dārzā - lielie susuri uz dzīvi Līgatnē apmetās maija nogalē, jau ir paspējuši apgūt jauno mitekli un ir apskatāmi arī apmeklētājiem.

Susuri ir nakts dzīvnieki, tāpēc dabā tie ir aktīvi galvenokārt krēslas un nakts stundās, tomēr Līgatnē tie manāmi rosoties arī pa dienu. Līgatnes dabas taku zvērkopji ir ievērojuši, ka susuriem ir interese par pasniegto barību, tāpēc tie mēdz atstāt migas un rosīties arī dienas gaišajā laikā un apmeklētājiem ir labi redzami. 

Lielos susurus mēdz dēvēt arī par gulētājžurkām vai dižsusuriem, tie ir vidēja lieluma vāverveidīgie grauzēji ar īsām kājām un kuplu asti. Dabiskā dzīves vide lielajiem susuriem ir veci platlapju meži upju ielejās, kuros ir daudz dobumainu koku.  Lielie susuri lielāko daļu gada – apmēram 7 līdz 9 mēnešus pavada miegā. Ziemas guļā tie dodas salīdzinoši agri -  oktobrī un pavasarī mostas vien maijā.

Gada aktīvo periodu susuris pavada veikli kāpelējot un lēkājot pa koku stumbriem un zariem, meklējot gardākos kumosus, ko likt uz kārā zoba.  Dižsusuru barības bāzi galvenokārt veido augu izcelsmes barība - dažādas sēklas, ogas un augļi, rieksti, zīles, sēnes, jaunie dzinumi,  pumpuri, lapas un miza. Reizēm tie mēdz mieloties arī ar dzīvnieku izcelsmes barību, ko galvenokārt veido bezmugurkaulnieki un kukaiņi.

Latvijas savvaļā lielie susuri mīt Gaujas ielejā pie Siguldas, kā arī Daugavas ielejā pie Skrīveriem. Latvijā mitinās vēl trīs no piecām Eiropā sastopamajām susuru sugām: dārza susuris, meža susuris un mazais jeb lazdu susuris. Tāpat kā daudzviet Eiropā, arī Latvijā visas susuru sugas ir aizsargājamas. 

FOTO: https://failiem.lv/u/z3h6zyyh

Plašāka informācija:
Maija Rēna
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
maija.rena@daba.gov.lv
Tālr.: 29272365