Līgatnes dabas taku kuplastes – Čita, Tomiņa un Rižiks – ir pārcēlušās uz jaunu mītni – nesen uzcelto Vāveru māju. Jaunuzceltā māja atrodas apmeklētāju pastaigu maršruta sākumā, tādēļ turpmāk vāveres būs pirmie dzīvnieki, kas sagaidīs apmeklētājus.
Jaunajā mītnē vāverēm ir pieejama daudzveidīga dzīves telpa ar dabīgiem augiem, kāpelēšanas iespējām, ko tās īpaši novērtē, kā arī vairākas slēptuves un dobumi, kuros vāveres iekārtojušas savas migas.
“Izsaku lielu pateicību Līgatnes dabas taku apmeklētājiem, jo tieši biļešu pārdošanas ienākumi ir ļāvuši īstenot sen loloto sapni par plašāku un interesantāku vāveru mītni. Visas trīs vāveres uz Līgatnes dabas takām atvestas no dažādām Latvijas pusēm kā mazi vāverēni, kas bija nokļuvuši bezpalīdzīgā stāvoklī vai palikuši bez vecāku aprūpes. Šobrīd tās ir izaugušas par ņiprām vāverēm, kuras apmeklētājiem būs ērti apskatāmas caur jaunās mītnes plašo skatlogu, netraucējot to privātumam,” atklāj Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange.
Latvijā vāveres ir sastopamas ne tikai mežos, bet arī pilsētu parkos, dārzos, kapsētās un citos lielākos apstādījumos. Īpašu priekšroku kuplastes dod skujkoku un jauktu koku mežiem tur pieejamo čiekuru un dažādu sēklu dēļ. Līgatnes dabas takas ir vāveru iecienīta vieta, šeit mīt arī daudzas savvaļas vāveres, kuru ikdienas gaitas apmeklētāji var vērot pastaigu laikā.
Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā.
Jaunumus par norisēm Līgatnes dabas takās, darba laiku un informāciju par apskatāmajiem dzīvniekiem var uzzināt vietnē www.ligatnesdabastakas.lv un Facebook profilā: www.facebook.com/LigatnesDabasTakas/.
Plašāka informācija:
Valters Kinna,
Dabas aizsardzības pārvaldes
Līgatnes dabas taku dabas izglītības darba speciālists
valters.kinna@daba.gov.lv