Susuri ir Latvijas savvaļā mītoši zvēriņi, par kuriem ikdienā dzirdam pavisam maz, jo tie ir labi noslēpušies no svešām acīm. Susuru dzīve ir aizraujoša un iepazīšanas vērta, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu zinātkāro 12. augustā plkst. 20:00 apmeklēt Susuru vakaru Līgatnes dabas takās, kurā zīdītāju pētnieks Valdis Pilāts atklās apmeklētājiem susuru noslēpumaino ikdienu.
Latvijā šobrīd mīt trīs susuru sugas – lielais susuris, meža susuris un mazais susuris. Latviešu tautasdziesmā pieminētā pelīte - saldā miega vilcēja – visticamāk ir tieši kāds no susuru dzimtas pārstāvjiem, jo gada aukstāko laiku susuri tiešām pavada saldā miedziņā, ierakušies augsnē vai meža zemsedzē. Toties gada aktīvajā periodā susuri iekārto savas migas koka dobumos vai būrīšos. Tie māk ļoti veikli un graciozi pārvietoties pa koku stumbriem un zariem, kā arī ir spējīgi veikt vairākus metrus tālus lēcienus no koka uz koku. Līgatnes dabas taku Susuru vakara apmeklētāji varēs klausīties Latvijas vadošā susuru pētnieka, Dabas aizsardzība pārvaldes projekta LIFE FOR SPECIES zīdītājdzīvnieku sugu eksperta Valda Pilāta stāstos par susuru izpētes metodēm, susuru dzīves paradumiem, pētījumos atklātajām un mazāk zināmajām susuru ekoloģijas un uzvedības niansēm.
Valdis Pilāts pēta susuru dzīvi Latvijā jau vairāk kā 15 gadus, dabā izliekot susuriem piemērotus mitekļus – susuru būrīšus, kas regulāri tiek apsekoti, meklējot pašus susurus vai arī to klātbūtnes liecības – migu, ekskrementus vai barības atliekas.
Apmeklētāji vakara gaitā varēs iepazīties ar Līgatnes dabas takās mītošajiem lielajiem susuriem jeb dižsusuriem. Savvaļā susuri ir aktīvi galvenokārt krēslā un tumsā, taču Līgatnes dabas takās lielie susuri ir aktīvi dažādos diennakts laikos. Tos var pamanīt ārpus savām midziņām arī dienā, turklāt ne tikai vasaras sezonā, bet arī pavasarī, rudenī un dažkārt pat ziemā. Uz Līgatnes dabas takām septiņi lielie susuri atceļoja 2020. gada maijā no Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza. Šo susuru senči ir pirms dažiem gadiem Gaujas Nacionālajā parkā atrastie, bez mātes palikušie susuri. Līgatnes dabas takās lielie susuri jūtas labi, un šovasar jau otro gadu pēc kārtas pasaulē ir nākusi jauna susuru paaudze.
Susuru vakara apmeklējumam nepieciešams reģistrēties, aizpildot reģistrācijas anketu saitē https://ej.uz/susurvakars, kā arī jāiegādājas biļete ieejai Līgatnes dabas takās. Aicinām apmeklētājus ieejas biļešu iegādi veikt, izmantojot portālu www.bilesuserviss.lv, jo biļešu iegāde uz vietas pirms pasākuma nebūs iespējama.
Pasākumu atbalsta Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotais Eiropas Komisijas LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansētais projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (LIFE19 GIE/LV/000857).
Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975.gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā, kā arī iepazīsties ar Līgatnes dabas takās dzīvojošiem konkrētās sugas pārstāvjiem.
Jaunumus par norisēm Līgatnes dabas takās, darba laiku un informāciju par šeit apskatāmajiem dzīvniekiem var uzzināt mājaslapā www.ligatnesdabastakas.lv un Facebook profilā: http://www.facebook.com/LigatnesDabasTakas/.
Foto no Līgatnes dabas taku arhīva: https://failiem.lv/u/9fsukskxa