Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Liepājas valstspilsētas pašvaldību no š.g. 1. līdz 2. novembrim Liepājā organizēja plānošanas reģionu un pašvaldību attīstības plānotāju un projektu ekspertu mācības. Mācību tēma ir “Pilsētvides kvalitāte un ilgtspējīgas publiskās ārtelpas attīstība”.
Pasākums norisinājās Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.2. pasākuma projekta Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 "Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana" (vairāk info par projektu pieejama ERAF projekts Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 “Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana” | Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (varam.gov.lv)) ietvaros, un kopumā pasākumā piedalījās vairāk nekā 60 dalībnieki.
Mācību pasākums tika veltīts zināšanu un praktiskās pieredzes ieguvei par labās prakses piemēriem ilgtspējīgas publiskās ārtelpas veidošanai, kas ir nozīmīgs priekšnosacījums projektu iesniegšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.3. pasākuma “Publiskās ārtelpas attīstība” ietvaros.
Mācību pirmajā dienā Centrālās finanšu un līgumu aģentūras pārstāvis pašvaldību attīstības plānošanas un projektu speciālistus informēja par priekšnosacījumiem kvalitatīva projekta iesnieguma sagatavošanai pasākuma 5.1.1.3 “Publiskās ārtelpas attīstība” atlases ietvaros, pievēršot uzmanību projekta iesniegumu atlases nolikuma grozījumiem, kā arī projekta iesnieguma sagatavošanas norādēm un vērtēšanas kritērijiem un kārtībai. Dienas turpinājumā mācību dalībnieki devās tematiskā vizītē publiskās ārtelpas objektos Liepājā, apskatot Jūrmalas parku un pludmales izeju projektus, Roņu ielas izeju, koncertdārzu “Pūt Vējiņi” un Zirgu salas objektus. Savukārt dienas noslēgumā reģionu vakara ietvaros katra pašvaldība iepazīstināja pārējos dalībniekus ar savas teritorijas vērtībām un interesantajiem faktiem, pieredzes stāstiem.
Otrajā mācību dienā pieredzējuši eksperti dalījās zināšanās par publisko ārtelpu, principiem, kas raksturo tās kvalitāti un ar tās attīstību saistītiem risinājumiem, sniedzot prezentācijas par jauno Eiropas “Bauhaus”, klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās risinājumiem pilsētvidē, kultūras mantojuma objektu un mobilitātes punktu veiksmīgu iekļaušanu publiskajā ārtelpā, vides pieejamības risinājumiem publiskajā ārtelpā, Liepājas pieredzi viedo risinājumu ieviešanā. Noslēgumā mācību dalībniekiem bija iespēja tematiskajās grupās konsultēties ar mācību ekspertiem, kopīgi radot jaunas idejas iecerēto publiskās ārtelpas attīstības projektu pilnveidošanai, t.sk. laukumu vai parku labiekārtošanai, aktīvās atpūtas objektu attīstībai, vēsturisko teritoriju sakārtošanai u.tml.
Pateicamies pasākuma dalībniekiem - gan plānošanas reģionu un pašvaldību speciālistiem, gan ekspertiem - par atsaucību un aktīvu iesaisti mācību norisē! Ceram, ka mācības sekmēs ilgtspējīgu, integrētu un funkcionālu publiskās ārtelpas projektu īstenošanu, pamatojoties uz vietējo iedzīvotāju vajadzībām un teritoriju sociāli ekonomiskās attīstības iespējām.
Aicinām izmantot iespēju piedalīties arī turpmākajos plānošanas reģionu un pašvaldību attīstības plānošanas un projektu speciālistu kapacitātes celšanas pasākumos.
Mācību ekspertu prezentācijas pieejamas šeit:
- Estētiskas, ilgtspējīgas , iekļaujošas, pielāgotiesspējīgas pilsētas koncepti un piemēri (M.Eņģelis)
- Publiskās ārtelpas kvalitāte (N.Ņitavska)
- Jaunais Eiropas Bauhaus (J.Ķīnasts)
- Dabā balstīti risinājumi pilsētu klimata noturības uzlabošanai: LATESTadapt projekta pieeja un citu valstu piemēri (A.Ruskule)
- Klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās risinājumi pilsētvidē (A.Vanaga)
- Kultūras mantojuma objektu veiksmīga iekļaušana publiskās ārtelpas attīstības koncepcijā (M.Markova)
- Vides pieejamības risinājumi publiskajā ārtelpā - Kuldīgas pieredze (E.Zīle)
- Liepājas ceļš uz viedo pilsētu (L.Alksne)
- Mobilitātes punkti (V.Celmiņš)
- Priekšnosacījumi kvalitatīva projekta iesnieguma sagatavošanai (I.Blumberga)
- Liepāja – moderna, mūsdienīga, 21. gadsimta pilsēta
Pasākums norisinājās Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.2. pasākuma projekta Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 "Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana" ietvaros