Preses relīze

2015.gada 19. un 20.februārī Latvijas pašvaldību pārstāvjiem bija iespēja iepazīties ar Norvēģijas kolēģu pieredzi pašvaldību attīstības plānošanas jautājumos - ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) atbalstu dodoties divos pieredzes apmaiņas braucienos uz Ārendāli un Oslo (Norvēģijā)*.

Ar mērķi uzlabot vietējo pašvaldību teritorijas attīstības plānošanas kapacitāti, apmaiņas brauciena dalībnieki devās uz Ārendāli. Tikšanās laikā Latvijas pašvaldību pārstāvji tika iepazīstināti ar Norvēģijas pašvaldību pieredzi vietējās attīstības plānošanā - par plānošanas metodēm, procesa organizāciju, sabiedrības iesaisti attīstības plānošanā, Ģeogrāfiskās informācijas sistēmu (ĢIS) rīku pielietošanu stratēģisku lēmumu pieņemšanā.

Braucienā piedalījās Liepājas pilsētas, Brocēnu, Viļānu un Madonas novada pašvaldību, kā arī projekta partneru – Vidzemes plānošanas reģiona un biedrības „Urban Institute” un projekta vadošā partnera (VARAM) pārstāvji.

Dalībniekiem bija iespēja tikties ar Eustagderes reģionālā līmeņa, Birkenes, Risoras, Ārendāles un Lillesandas pašvaldības pārstāvjiem, kā arī gūt jaunas zināšanas saistībā ar Norvēģijas labās prakses un attīstības plānošanas izaicinājumu piemēriem. Pieredze un idejas tiks izmantotas, lai veicinātu Latvijas pašvaldību savstarpējo sadarbību, kā arī pilnveidotu attīstības plānošanas procesus gan vietējā, gan reģionālā mērogā. Tāpat gūtās zināšanas tiks izmantotas Latvijas vietējo pašvaldību attīstības plānošanas kapacitātes stiprināšanas apmācību programmas (atbildīgais par programmas īstenošanu ir biedrība „Urban Institute”) pasākumu satura pilnveidei.

Lai veicinātu sasaistes izveidošanu starp teritorijas attīstības un budžeta plānošanu vietējā līmenī, Latvijas pašvaldību pārstāvji devās uz Oslo, kur tika iepazīstināti ar Norvēģijas pašvaldību un to finansēšanas sistēmu un pašvaldību attīstības plānošanas sistēmu. Tāpat bija iespēja vispārīgi iepazīties ar Norvēģijas pašvaldību informācijas un datu sistēmu KOSTRA un tās izmantošanu. Savukārt Norvēģijas vietējo un reģionālo pašvaldību asociācijas pārstāve dalījās pieredzē par “mācīties salīdzinot” („benchlearning”) metodi – kā, izmantojot datu sistēmas KOSTRA rādītājus, veidot dažādus pašvaldību funkciju/pakalpojumu pilnveidošanas tīklus, strādāt ar reģionālajām un vietējām pašvaldībām, koordinēt salīdzinošās veiktspējas un resursu izmantošanas efektivitātes analīzi.

Šajā braucienā piedalījās Līvānu, Smiltenes, Saldus, Salacgrīvas, Alojas, Kokneses novada un Jūrmalas pilsētas pašvaldību pārstāvji. Dalībnieki tikās ar Norvēģijas Pašvaldību un modernizācijas ministrijas Pašvaldību departamenta pārstāvjiem, Norvēģijas vietējo un reģionālo pašvaldību asociācijas pārstāvi, Akershus reģionālā līmeņa pašvaldības un Skedsmo pašvaldības pārstāvjiem.

Plānots, ka martā minēto pašvaldību pārstāvji uz Oslo dosies atkārtoti, lai detalizēti iepazītos ar KOSTRA sistēmu, un diskutētu par pieredzes pārņemšanas iespējām Latvijā. Tāpat nākamajā pieredzes apmaiņas pasākumā Latvijas pārstāvji viesosies arī Skedsmo pašvaldībā, lai gūtu praktiskus padomus un redzētu konkrētus piemērus, kā nodrošināt sasaistes starp attīstības un budžeta plānošanas procesu uzturēšanu vietējās pašvaldības līmenī. Savukārt maija beigās Norvēģijas eksperti ieradīsies Latvijā.

Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālrunis: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

*Pieredzes apmaiņas braucieni tika īstenoti Norvēģijas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” projekta Nr.4.3.-24/NFI/INP-002 “Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” ietvaros.