Dižkoks
Sējas dižozols. Foto: www.visitsaulkrasti.lv

Šobrīd Latvijā oficiāli ir reģistrēti 15 579 dižkoki. Tā kā ziņot var ne tikai par savā īpašumā augošu dižkoku, bet arī par citviet redzētiem dižiem kokiem, sabiedrība labprāt iesaistās sabiedriskajā ziņošanā par jauniem dižkokiem. Pateicoties sabiedrības, dabas ekspertu un Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektoru ziņojumiem, pērn apstiprināti 817 jauni dižkoki.

Cilvēki visvairāk pamana un atpazīst folklorā izdaudzinātos kokus, kas arī dabā ir labi pamanāmi – dižus ozolus, priedes un liepas. Lai arī Latvijas reģionos nemainīgi dižkoku topu līderi ir parastais ozols Quercus robur (38 % no kopējā dižkoku skaita), parastā priede Pinus sylvestris (22 %) un parastā liepa Tilia cordata (11 %), dabas daudzveidībai tikpat svarīga ir arī vīksna, vītols, osis, kadiķis un citu sugu koki. Visvairāk dižkoku šobrīd konstatēti Vidzemē (5 375).

Pieteikt jaunu dižkoku var ikviens, sniedzot datus Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā “Pieteikt dižkoku”. Turpat pieejama noderīga informācija, kā koku pareizi nomērīt un cik resnam vai garam ir jābūt katras sugas dižkokam.  

Atgādinām, ka par dižkoku jeb aizsargājamu dabas pieminekli var kļūt ikvienas sugas koks, sasniedzot MK noteikumos minēto stumbra apkārtmēru vai garumu. Neatkarīgi no tā, vai kokam ir vai nav piestiprināta dižkoku atpazīšanas zīme – “Ozollapa”, dižam kokam ir aizsargājama koka statuss. Un par šādu koku un tā saglabāšanu ir atbildīgs zemes īpašnieks. Svarīga informācija zemes īpašniekiem, uz kuru zemes aug dižkoks vai potenciālais dižkoks, apkopota pārvaldes tīmekļvietnes sadaļā “Dabas pieminekļi - aizsargājamie koki jeb dižkoki”.  

Plašāka sabiedrības iesaiste dižkoku apzināšanā aizsākās 2017. gadā, gaidot Latvijas simto gadadienu. Tolaik Latvijā bija saskaitīti ap 6 000 dižkoki.

 

Plašāka informācija:

Ilze Reinika,
Dabas aizsardzības pārvaldes 
Vecākā komunikācijas speciāliste

Tālr.: 26421296
E-pasts
: ilze.reinika@daba.gov.lv 
www.daba.gov.lv