Vides aizsardzība
Koka lapotne, attēlam ir ilustratīva nozīme

No 28. februāra līdz 2. martam norisinās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vides asamblejas 5. sesija (UNEA-5) ANO Vides programmas galvenajā mītnē Nairobi, Kenijā, kā arī tiešsaistē. UNEA-5 piedalās ANO dalībvalstu vides ministri, augsta līmeņa amatpersonas, starptautisko organizāciju vadītāji, kā arī pilsoniskās sabiedrības un privātā sektora pārstāvji. Pārstāvot Latviju, sesijas dalībniekus attālināti uzrunās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!).

Reaģējot uz Krievijas īstenoto karadarbību, Eiropas Savienības delegācija dalībvalstu vārdā izteikusi visstingrāko nosodījumu Krievijas agresijai un paudusi solidaritāti Ukrainai.

Šī gada UNEA-5 tēma ir “Pasākumu stiprināšana Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai vides jomā”. Gatavojoties UNEA-5, ir izstrādāti vairāki rezolūciju projekti, no kuriem būtiskākais - globāla vienošanās par plastmasas piesārņojuma samazināšanu. Arī VARAM ir aktīvi līdzdarbojusies rezolūciju projektu attīstībai Eiropas Savienības Padomes starptautisko vides jautājumu darba grupu ietvaros, kur tiek formulēta ES dalībvalstu kopīgā nostāja.

Artūrs Toms Plešs: “Neilgtspējīgie patēriņa un ražošanas modeļi ir galvenais bioloģiskās daudzveidības samazināšanās iemesls visā pasaulē. Plastmasas piesārņojuma pieaugums ir acīmredzams neilgtspējīga dzīvesveida rezultāts. Tāpēc ierosinātajai rezolūcijai par starptautisku juridiski saistošu instrumentu plastmasas piesārņojuma novēršanai ir liela nozīme šīs globālās problēmas risināšanā.”

UNEA-5 noslēgumā tiks pieņemta Ministru deklarācija, kurā definētas prioritātes, kas šobrīd ir iekļautas rezolūciju projektos par vides izaicinājumiem, saistībā ar plastmasas piesārņojumu, apdraudējumu bioloģiskajai daudzveidībai, COVID-19 pandēmijas ietekmi uz ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, nabadzību un dabas resursu pārvaldību, dzīves cikla pieeju resursu efektivitātei, enerģētikas sektoram un ķīmisko atkritumu pārvaldībai, kā arī izmešu samazinājumu pasaulē un pielāgošanos klimata pārmaiņām, ņemot vērā Glāzgovas klimata konferencē COP26 panākto vienošanos. Rezolūcijas un Ministru deklarāciju plānots pieņemt UNEA-5.2 pasākuma laikā.

Uzreiz pēc UNEA-5 sesijas noslēguma, 3.-4.martā, notiks īpašā sesija par godu ANO Vides programmas dibināšanai 1972. gadā, atzīmējot programmas 50. gadadienu (UNEP@50).

ANO Vides programma ir vadošā ANO institūcija, kas veicina vides dimensijas ieviešanu ANO ilgtspējīgas attīstības sistēmā, izstrādā un īsteno projektus vides aizsardzības jomā, kā arī veicina starptautisko sadarbību vides tiesību ieviešanā, globālo vides izaicinājumu risināšanā un ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā. ANO Vides asambleja ir ANO Vides programmas galvenā pārvaldības institūcija, kuras sesijās piedalās visas 193 ANO dalībvalstis, kā arī ANO iestādes (aģentūras), starpvaldību organizācijas, pilsoniskās sabiedrības un privātā sektora pārstāvji.

 

Video: Artūra Toma Pleša uzruna ANO Vides asamblejas 5. sesijā