Intervija VPVKAC
Pierakstu klade, darba galds, kafija

Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri (VPVKAC) jau vairāku gadu garumā ir pierādījuši sevi kā būtisku posmu valsts pakalpojumu pieejamības uzlabošanā. Šie centri sniedz reālu atbalstu gan iedzīvotājiem, īpaši lauku reģionos, kur valsts iestāžu filiāles var nebūt izvietotas, gan pašām valsts iestādēm, atvieglojot ikdienas darbu un uzlabojot klientu apkalpošanas efektivitāti. Lai uzzinātu vairāk par to, kā šī sadarbība darbojas praksē, piedāvājam ieskatu intervijā ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) Stratēģiskās komunikācijas un klientu pārvaldības departamenta direktori Kristīni Ilgaži un  Višķu VPVKAC speciālisti Rutu Grustāni.

Šī intervija sniegs ieskatu, kā VPVKAC atvieglo LAD darbu, palīdzot klientiem jau sākotnējos posmos. Tāpat intervijā tiek apkopoti biežākie jautājumi, ar kuriem iedzīvotāji vēršas pēc palīdzības, kā arī pozitīvās izmaiņas sabiedrības attieksmē pret valsts iestādēm. Tiks izcelts, kā VPVKAC uzlabo pakalpojumu pieejamību, īpaši lauku reģionos.

1. Kā VPVKAC atvieglo LAD speciālistu ikdienu?

Kristīne Ilgaža, LAD: “VPVKAC darbinieki atvieglo mūsu darbu noteiktu jautājumu risināšanā. Tā kā LAD administrē dažādu veidu maksājumus un projektus ar specifiskiem pieteikšanās laikiem un nosacījumiem, VPVKAC palīdz klientiem iegūt pamata informāciju, kas ļauj viņiem vieglāk saprast, kur un kā vērsties. Īpaši nozīmīgi tas ir lauku reģionos, kur bieži vien trūkst datora vai citu nepieciešamo rīku.”

Ruta Grustāne, VPVKAC: “VPVKAC nodrošina to, ka iedzīvotāji saņem atbalstu jau sākotnējā posmā. VPVKAC speciālists izvērtē, iesaka un palīdz aizpildīt pieteikumus gan  Eiropas tiešajiem maksājumiem, gan citām aktivitātēm. VPVKAC darbinieki, sniedzot praktisku atbalstu klientiem, būtiski atvieglo LAD darbu, kas attiecīgi ļauj LAD speciālistiem koncentrēties uz sarežģītākiem jautājumiem.”


2. Kā vērtējiet sadarbību starp VPVKAC un LAD?

Kristīne Ilgaža, LAD: “Mēs augstu vērtējam šo sadarbību. Tā ir ātra un efektīva. Mēs nodrošinām materiālus un apmācības, lai VPVKAC darbinieki būtu labi sagatavoti un spētu sniegt klientiem precīzu pamata informāciju. Pateicoties šai sadarbībai, klienti, kas vēršas pie LAD speciālistiem, jau ir labāk sagatavoti un zina, kādi dokumenti vai darbības ir nepieciešamas.”

Ruta Grustāne, VPVKAC: “Sadarbība ir ļoti veiksmīga. Šeit ir būtiska loma komunikācijai un atgriezeniskai saitei starp VPVKAC un LAD. VPVKAC ir tāds kā ķēdes posms  starp LAD un klientu, savlaicīgi sniedzot klientam aktuālo informāciju, atgādinot, lai netiktu palaista garām kāda no svarīgām aktivitātēm, vai dokumentu iesniegšanas termiņi, kas ir ļoti būtiski jāievēro, jo īpaši elektroniskā vidē, kur labot iesniegšanas laiku un datumu nav iespējams. Palaižot to garām, klients var zaudēt ļoti ievērojamus maksājumus.”


3. Kādi ir biežākie jautājumi, ar kuriem iedzīvotāji vēršas pie speciālistiem?

Kristīne Ilgaža, LAD: “Visbiežākie jautājumi ir saistīti ar platību maksājumiem, to pieteikšanas termiņiem un prasībām, mājlopu reģistrāciju; retāk arī ar investīciju projektiem lauksaimniecībā, zivsaimniecībā un mežsaimniecībā. Klienti jautā arī par LAD elektroniskās pieteikšanās sistēmu un to, kā reģistrēties  par LAD klientu. Šīs tēmas bieži vien ir sarežģītas un prasa plašāku skaidrojumu, tāpēc VPVKAC palīdz ar pamata informāciju un tehnisko atbalstu, bet detalizētāku informāciju un skaidrojumus sniedz LAD kolēģi.”

Ruta Grustāne, VPVKAC: “Biežāk uzdotie jautājumi, kas saistīti ar LAD pakalpojumiem, ir jaunu klientu reģistrācija, platību precizēšana, klienta konta maiņa, pieteikšanās tiešajiem maksājumiem un ekoshēmām, kā arī lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmā iesniedzamās informācijas sagatavošana, bezakcīzes degvielas pieteikumi, risku pārvaldība, LEADER un citi Eiropas Savienības projekti. Atbalsts sniedzot atbildes uz vēstulēm un papildinformāciju LAD.”


5. Vai esat pamanījušas pozitīvas izmaiņas cilvēku attieksmē saistībā ar valsts iestādēm, pateicoties VPVKAC?

Kristīne Ilgaža, LAD: “Cilvēki arvien vairāk novērtē, ka viņiem ir pieejami skaidri un saprotami pakalpojumi. VPVKAC ne tikai palīdz klientiem orientēties procesā, bet arī rada sajūtu, ka valsts iestādes patiešām rūpējas par iedzīvotāju ērtībām un vajadzībām.”

Ruta Grustāne, VPVKAC: “Jā, cilvēku attieksme kļūst pozitīvāka. Klienti redz, ka VPVKAC darbinieki ir zinoši un izpalīdzīgi, sniedz atbildes un atrisina praktiski jebkuru jautājumu. Šobrīd VPVKAC sniegto pakalpojumu un iespēju loks ir ļoti plašs, kas piesaista klientus. Pateicīgs un apmierināts klients, daloties ar savu pozitīvo pieredzi, iedrošina arī citus klientus vērsties pēc atbalsta VPVKAC.”


6. Kā VPVKAC palīdz samazināt birokrātiju un uzlabot pakalpojumu pieejamību?

Kristīne Ilgaža, LAD: “VPVKAC darbinieki palīdz klientiem iziet cauri pirmajiem soļiem, noskaidrot pamata informāciju. Piemēram, viņi palīdz reģistrēties, izprast prasības un sagatavoties dokumentu iesniegšanai. Tas klientiem ļauj saņemt atbildes tuvāk mājām, tādējādi padarot valsts pakalpojumus pieejamākus un lietotājam draudzīgākus.”

Ruta Grustāne, VPVKAC: “VPVKAC apvieno dažādus pakalpojumus vienā vietā. Klientiem nav jādodas uz vairākām iestādēm, jo visas konsultācijas un palīdzība tiek sniegtas uz vietas. Ievērojami samazinās papīra formāta dokumentu iesniegšana un sūtīšana pa pastu. Centrā tas ir izdarāms elektroniski, ietaupot laiku un resursus. Tas samazina birokrātiju un padara pakalpojumus pieejamākus.”


Aicinām iedzīvotājus izmantot VPVKAC sniegtos pakalpojumus!

VPVKAC tīklā var patstāvīgi vai ar darbinieka palīdzību elektroniskā veidā pieteikt būtiskākos valsts un pašvaldību pakalpojumus, gūt atbalstu eParaksta un oficiālās e-adreses izmantošanā, kā arī saņemt citas konsultācijas un izmantot “Attālinātā ierēdņa” video konsultācijas ar valsts iestāžu speciālistiem. VPVKAC ir nozīmīgs atbalsta punkts arī tiem iedzīvotājiem, kuriem nepieciešama palīdzība digitālo pakalpojumu pieteikšanai un saņemšanai, tostarp, konsultācijas atbilstošākā valsts pakalpojuma izvēlei.  Iedzīvotājiem nav jāmēro ceļš uz attiecīgās iestādes filiāli, kas dažkārt nav nemaz tik tuvu, un aizņem daudz laika. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar pašvaldībām turpina pilnveidot valsts pārvaldes pakalpojumu sniegšanas sistēmu, lai iedzīvotāji valsts pakalpojumus attālināti varētu saņemt tikpat ērti kā klātienē.

emt tikpat ērti kā klātienē.