mākoņi

VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” no atmosfēras gaisa kvalitātes stacijām saņēmis 2. oktobra daļiņu PM10 vidējos diennaktsrādītājus, µg/m³. 

Stacija

01.10.2020.

02.10.2020.

Rucava

84

120

Liepāja

65

99

Rēzekne

48

61

Rīga (Brīvības  ielā)

-

123

Salīdzinājumā ar 1. oktobri PM10 diennakts vidējā koncentrācija 2. oktobrī ir pieaugusi, izteiktāk Latvijas DR daļā.

Tuvākajās dienās sinoptiskā situācija būtiski nemainīsies – kaut arī gaiss kļūs mitrāks un nokrišņu būs vairāk, šīs nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas pirmajā pusē Latvijā dominēs gaisa masu plūsma no austrumiem, dienvidaustrumiem. Tas nozīmē, ka pastāv risks, ka arī tuvākajās dienās Latviju var sasniegt vēl kāda putekļu/dūmu mākoņu zona.

Atbilstoši konstatētajām PM10 vērtībām 2.oktobrī Latvijas valsts tīkla stacijās gaisa kvalitātes indekss ir novērtējams kā ļoti slikts un ikviens var izjust ietekmi uz veselību, tāpēc cilvēkiem, kuriem ir elpceļu problēmas, jābūt piesardzīgiem. Eiropas Komisijas rekomendācijas gadījumos, kad novērojams augsts gaisa piesārņojums: jutīgās grupas locekļiem, kā bērniem ar astmu, pieaugušiem ar sirds problēmām jāierobežo pastaigas un lielāka fiziskā slodze ārā. Ikkatram, ja izjūt, ka sāk sūrstēt kakls vai nāk klepus, jāierobežo fiziskās aktivitātes un pastaigas ārā.

Vēršam uzmanību, ka gaisa kvalitātes indeksa noteikšanā PM10 vērtība atšķirībā no citām piesārņojošām vielām (tiek izmantota pēdējās stundas vērtība) tiek izmantota kā slīdošā 24 stundu vidējā vērtība. Par normālu PM10 līmeni tiek pieņemts, kad diennakts vidējā koncentrācija 50 µg/m³ netiek pārsniegta 35 reizes gadā.

Pēc Eiropas Komisijas Copernicus Atmosfēras Monitoringa Servisa prognozēm PM10 piesārņojums Latvijas gaisa telpā 3. oktobrī sagaidāms zemāks, vien austrumu daļā koncentrācija nepārsniegs 30 µg/m³un pārējā Latvijas teritorijā - nepārsniegs 20 µg/m³, bet 4. oktobrī jau visā Latvijā nepārsniegs 20 µg/m³. Pie šādas prognozes gaisa kvalitāte tiek novērtēta kā viduvēja-laba.

Par LVĢMC

LVĢMC apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.

Informāciju sagatavoja:
Sanita Pelēķe
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Maskavas iela 165, Rīga, LV - 1019
Mob. tālr.: + 371 27337797
E - pasts: sanita.peleke@lvgmc.lv